کارکنان و بازنشستگان قربانی بی قانونی و غفلت مسولین

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _دبیر اجرایی خانه کارگر آذربایجان شرقی با اشاره به سخنان انتقادی اخیر مقام معظم رهبری، از اجرای نادرست اصل ۴۴ قانون اساسی انتقاد کرد و گفت: کارگران اولین قربانی خصوصی‌سازی غلط واحدهای صنعتی هستند.

«کریم صادق‌زاده تبریزی» سخنان اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از جوانان نخبه و مدال آور کشور را حاکی از ژرف‌نگری ایشان نسبت به مسایل مختلف دانست و گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار به موضوعات مختلفی اشاره داشته‌اند که همه آن باید سرلوحه کار مسئولین و جامعه قرار گیرد.

وی با اشاره به بخشی از سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای در ارتباط با اجرای نادرست اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی گفت: مقام معظم رهبری به خوبی دراین بخش از سخنان خود بر این نکته تصریح داشتند که تبعات نادرست از اجرای اصل ۴۴ ناشی از عملکردها بوده است.

صادق‌زاده با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری از عملکرد دولت‌ها در اجرای اصل ۴۴ گله‌مند بوده و همچنانکه خودشان فرموده‌اند در برخی موارد و اشکال‌ها شخصا در برابر آن ایستاده و آن را بازگردانده‌اند، گفت: این نکته بسیار مهمی است اگر در گذشته هم تخلفی صورت گرفته اکنون دیگر دولت با نگرشی صحیح شرایطی فراهم آورد  تا زمینه هرگونه اشتباهی در اجرای سیاست خصوصی‌سازی  و اصل ۴۴ قانون اساسی از بین برود.

این فعال کارگری گفت: قانون واگذاری صنایع بزرگ به بخش خصوصی ایرادی ندارد، ولی متاسفانه به دلیل اجرای غلط این قانون از حدود یک دهه قبل تاکنون مشکلات عمده‌ای متوجه امنیت شغلی و معاش کارگران شده است.

به گفته وی، طی سنوات گذشته اجرای قانون خصوصی‌سازی توام با اخراج و تعدیل نیروی کار و اعلام ورشکستگی صوری و تغییر کاربری املاک واحدهای صنعتی در استان آذربایجان شرقی بوده است.

او کارگران را اولین قربانیان خصوصی‌سازی دانست و گفت: قانون همه چیز را مشخص کرده است اما برخی مجریان قانون به نوعی خصوصی‌سازی می‌کنند که بنگاه اقتصادی دولتی به افرادی واگذار می‌شود که اهلیت نداشته و نظارتی بر عملکرد آن هم صورت نمی‌گیرد در نتیجه کارگران اخراج و بنگاه‌های اقتصادی دولت به بحران کشیده می‌شوند.

صادق‌زاده تبریزی در ادامه تصریح کرد: به واسطه اجرای نادرست اصل ۴۴ قانون اساسی، سالهاست که جامعه کارگری مشکلات سختی را پشت سر می‌گذارند و در استان آذربایجان شرقی شاهد هستیم عدم توجه به اهلیت بخش خصوصی در واگذاری‌ها مشکلات زیادی را گریبانگیر استان و متوجه امنیت شغلی و معاش کارگران کرده که نمونه‌اش را به خوبی در تعدادی از واحدهای صنعتی همانند واحد ماشین‌سازی تبریز مشاهده کردیم.

سرپرست جدید صندوق بازنشستگی فولاد روز گذشته (شنبه ۱۹ مرداد ماه) با اعضای کانون‌های بازنشستگی صنعت فولاد سراسر کشور تشکیل جلسه داد. در این جلسه پیرامون مسائل و مطالبات بازنشستگان صنعت فولاد کشور تبادل نظر و تصمیم‌گیری شد.

تعدادی از بازنشستگان صنعت فولاد گفتند: سیدعباس هاشمی منش (سرپرست  صندوق بازنشستگی فولاد) روز گذشته با اعضای کانون‌های بازنشستگی صنعت فولاد در محل صندوق  گردهم آمدند تا در نشستی پیرمون مسائل و مطالبات بازنشستگان صنعت فولاد کشور پرداخته و در این ارتباط تبادل نظر و تصمیم‌گیری شد.

به گفته یکی از کارگران بازنشسته صنعت فولاد؛ طبق مصوبات این جلسه قرارشد جهت جلوگیری از تشویش و استرس بازنشستگان حقوق ماهانه آنها در موعد مقرر در بازده زمانی و حداکثر قبل از دهم هر ماه پرداخت شود. در عین حال در خصوص  تبصره ۵ ماده ۱۰۹ آیین نامه استخدامی فولاد که در تاریخ ۱۷ تیر ماه سال ۹۸ با دستور صریح جناب آقای حسین شریعتمداری (وزیر کار) در حاشیه درخواست کانون‌های فولادی و معدنی تصمیم گرفته شد که موضوع از طریق کمیته مشترک متشکل از کانون‌های فولادی و معدنی و مدیریت صندوق بازنشستگی و حداکثر تا پایان شهریور ماه  ۹۸ پیگیری و پس از اخذ مصوبات اجرایی گردد.

او گفت: همچنین در خصوص وصول مطالبات بازنشستگان (از سال ۹۱ تاکنون) تصمیم گرفته شد این مطالبات در اسرع وقت محاسبه و حداکثر تا پایان سال جاری پرداخت شود.

این کارگر بازنشسته با اشاره به مشکلات درمانی و بیمه‌ای بازنشستگان فولاد ازجمله بازنشستگان ذوب آهن اصفهان گفت: در جلسه مذکور مقرر شد مشکلات درمانی و بیمه‌ای تا پایان شهریور ماه سال ۹۸ بر اساس آیین‌نامه استخدامی فولاد از طریق صندوق بازنشستگی پیگیری و حل و فصل شود. همچنین در بخش دیگری از این جلسه در خصوص نظارت کانون‌ها بر دارایی‌های صندوق تصمیم گرفته شد هرگونه تغییرات اعم از خرید و فروش اموال اطلاع‌رسانی شود.

بازنشستگان کشوری در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بازنشستگان کشوری در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه که به صورت الکترونیکی توسط آنها امضا شده، خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و ارتقای سطح معیشتی خود شدند.

در این نامه می‌خوانیم: «بازنشستگان امروز که تلاش و همکاری و از خود گذشتگی ایشان در ایام انقلاب و جنگ تحمیلی و دوران سازندگی در این مملکت بر کسی پوشیده نیست؛ از مشاهده بی عدالتی و تبعیض در ایام طولانی و تبعیضِ ناروای تحمیلی بر معیشت و درمان خود و خانواده در ایام بازنشستگی در رنج و فشارند و نزدیک به دوازده سال است که خواهان اجرای صحیح قانون مدیریت خدمات کشوری می‌باشند.

متاسفانه ظرف ۱۲ سال گذشته نص صریح این قانون و همچنین سایر احکام و مصوبات مجلس در برنامه‌های توسعه پنجم و ششم در خصوص همسان‌سازی و تعدیل بهینه حقوق بازنشستگان سنوات مختلف توسط دولت‌های نهم تا دوازدهم یا اجرا نشده و یا بصورت ناقص عملیاتی شده است که موجبات عدم احقاق حق این قشر فهیم را فراهم نموده است و بویژه با سه برابر شدن قیمت کالاها و خدمات در سال ۹۷ که به دلیل سیاست‌های ارزی و اقتصاد داخلی نادرست توسط دولت دوازدهم حادث شد و حقوق بازنشستگان عزیز مطابق این افزایش قیمت و تورم عمومی توسط دولت اصلاح نشد؛ قدرت خرید این قشر مظلوم و محروم حدود سه برابر کاسته شد که رنج و محنت بسیار زیادی بر این اقشار مستضعف و خانواده آنان توسط دولت تحمیل شده است. »

آنها در پایان نامه خواستار اجرای قانون و بهبود معیشت بازنشستگان شدند.