کاظم صفابخش, فعال ملی مدنی به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, کاظم صفابخش, فعال ملی مدنی محبوس در بند۴ زندان اوین را به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. متن دادنامه روزجاری پس از اعزام این فعال ملی مدنی از زندان به دفتر شعبه مذکور به وی ابلاغ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۸, کاظم صفابخش, فعال ملی مدنی و لیدر تیم فوتبال تراکتور سازی تبریز, محبوس در بند ۴ زندان اوین, طی حکمی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” از بابت اتهامات “تشکیل و اداره گروه تجزیه طلب ” ، ” تشویش اذهان عمومی ” و ” تبلیغ علیه نظام” در مجموع به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد و حکم صادره روز جاری پس از حضور وی در شعبه مذکور به این فعال ملی مدنی ابلاغ شد. کاظم صفابخش طی تماسی با نزدیکان خود این خبر را به آنها داد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در دادنامه صادره از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, “محمد مقیسه”  برای هر ۳ مورد اتهام انتسابی علیه کاظم صفابخش که شامل “تشکیل و اداره گروه تجزیه طلب ” ، ” تشویش اذهان عمومی ” و ” تبلیغ علیه نظام ” میباشد حداکثر مجازات تعیین شده در قانون مجازات اسلامی را صادر کرده و این فعال ملی مدنی در مجموع به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در رای صادره از سوی دادگاه قاضی گروه تلگرامی که “کاظم صفابخش” بعنوان یکی از  ادمینهای آن بوده را مصداق تشکیل گروه دانسته است.همچنین در قسمت های دیگری از دادنامه “حضور کاظم صفابخش در نمایشگاه کتاب تهران و گرفتن عکس با بنری به مضمون هارای هارای من تورکم ” و “حضور در مزار ستارخان” را از دلایل محکومیت وی قلمداد کرده است.

کاظم صفابخش در تاریخ  ۴ آذر ۱۳۹۷, توسط ماموران وزارت اطلاعات, در تهران بازداشت و سپس جهت بازجوئی و تحقیقات بیشتر به بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شد. این فعال ملی مدنی در حال حاضر در بند ۴ زندان اوین بسر میبرد. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.