کالین: اگر مصر در موضوعات منطقه‌ای عملکرد مثبتی داشته باشد، ترکیه آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه گفت: اگر مصر، در زمینه موضوعات منطقه‌ای عملکرد مثبتی از خود نشان دهد، ترکیه آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت. “

به گزارش ت رت فارسی، ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه گفت: “اگر مصر، در زمینه موضوعات منطقه‌ای عملکرد مثبتی از خود نشان دهد، ترکیه آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت.”

کالین در جریان مصاحبه با یک کانال تلویزیونی خصوصی، موضوعات دستور کار را مورد ارزیابی قرار داد.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در این مصاحبه که طی آن تنش ایجاد شده با یونان در شرق دریای مدیترانه مورد بررسی قرار گرفت، به سوالات مجری برنامه پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا به رغم تنشی که قبلا با بازیگران منطقه‌ای نظیر مصر در شرق دریای مدیترانه ایجاد شده بود، ترکیه حاضر به برقراری ارتباط نزدیک با آنها خواهد بود؟ گفت:

مصر یکی از کشورهای مهم منطقه و دنیای عرب است. البته که چشم پوشی از مواردی نظیر روش بر سر کار آمدن عبدالفتاح السیسی در سال ۲۰۱۳، کودتای نظامی انجام گرفته، کشتار مردم، وقایع میدان رابعه، دستگیری‌های صورت گرفته در پی آن و درگذشت محمد مرسی رئیس جمهوری سابق این کشور غیرممکن است. ولی به رغم این، اگر مصر در زمینه موضوعات منطقه‌ای اراده خود را با یک عملکرد مثبت نشان دهد، ترکیه آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت. اگر زمینه حرکت همگام در مورد لیبی، فلسطین، شرق دریای مدیترانه و دیگر مسائل فراهم شود، ترکیه قطعا به این موضوع با دید مثبت نگریسته و بر اساس آن اقدام خواهد کرد.