کالین: برخی متحدانمان در ناتو، اروپا و امریکا جدیت کودتای نافرجام ۱۵ جولای را درک نکرده اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، ابراز داشت، علی رغم گذشتن ۴ سال از اقدام به کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ هنوز هم برخی متحدانمان در سازمان دفاعی ناتو، برخی کشورهای کلیدی در اروپا و ایالات متحده امریکا جدیت آن را درک نکرده اند

به گزارش ت رت فارسی، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، ابراز داشت، علی رغم گذشتن ۴ سال از اقدام به کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ از سوی سازمان تروریستی فتح الله گولن، هنوز هم برخی متحدانمان در سازمان دفاعی ناتو، برخی کشورهای کلیدی در اروپا و ایالات متحده امریکا جدیت آنچه که اتفاق افتاده است را درک نکرده اند.

کالین پس از برنامه “گفتگوی دیجیتال” که از سوی TRT World Forum به طور آنلاین پخش میشود، تغییرات حاصله در سیاست داخلی و خارجی ترکیه بعد از اقدام به کودتای ۱۵ جولای را مورد ارزیابی قرار داد.

وی با اشاره به مبارزه ملت ترک که برای حمایت از دموکراسی، آزادی، حقوق و حکومت منتخبشان در حین این اقدام به کودتا از خود نشان دادند، گفت: “مردم آن شب بدون ترس از کشته شدن، به خیابانها ریختند.”

کالین با تاکید بر اینکه به دلیل شجاعت مردم برای حمایت از دموکراسی و مجلس خود، ۱۵ جولای نقطه عطفی در تاریخ سیاسی ترکیه محسوب میشود، اظهار داشت: “همه برای دفاع از دموکراسی به خیابانها ریختند. به نظر من این یک تحول جامعه شناختی مهم است که باید به آن برای یافتن دلیل اینکه چرا انسانها در مقابل یک اقدام به کودتا یک چنین مقاومت مهمی را از خود نشان داده اند، متمرکز شویم.”

کالین ابراز داشت، در اقدام به کودتای ۱۵ جولای مشاهده گردید که ملت ترکیه، حق ربودن آزادی و کشورشان را به هیچ کسی نخواهند داد.

ابراهیم کالین در پاسخ به سوالی در رابطه با موضع اروپا و ایالات متحده امریکا در برابر اقدام به کودتای ۱۵ جولای گفت: “واکنش بسیاری از کشورها، غرب و دیگر کشورهای جهان، بسیار نا امید کننده بود. اولا برخی با طرز فکر “صبر کن و ببین” ساعتها، حتی روزها در انتظار نتایج و آنچه که اتفاق خواهد افتاد بودند. این وضعیت پیغام “منتظر ماندند تا ببینند چه کسی پیروز خواهد شد” را در اذهان انسانها تشکیل داد. به نظر من هنوز هم همین پیغام را میدهد. اگر خدای نکرده اقدام به کودتا موفقیت آمیز میشد، احتمالا با کودتاگران به راهشان ادامه میدادند.”

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ابراز داشت که طبیعتا در مقابل یک چنین حمله ای، انتظار داشتیم که دوستان و متحدان برای حمایت از دموکراسی، نظم قانونی و حقوق، نه تنها با سخنانشان بلکه با گامهای محسوس از مبازره مان حمایت کنند. ولی در حین اقدام به کودتای ۱۵ جولای، برخی کشورها در کنار ترکیه جای نگرفتند.

ابراهیم کالین با اشاره به اینکه برخی کشورها پس از نافرجام شدن اقدام به کودتا، از اعضای سازمان تروریستی فتو که به کشورهای آنان پناه برده بودند، حمایت کرده و اجازه اقامت در کشورشان را دادند، افزود: “این کشورها، به عنوان مثال برای تروریستهای القاعده ویا تروریستهای داعش این کار را انجام نمیدادند. ولی متاسفانه این کار را برای اعضای سازمان تروریستی فتو انجام دادند.”

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با ابراز اینکه مبارزه با فتو به مبارزه ترکیه با سازمانهای تروریستی چون پ ک ک، داعش و القاعده افزوده شد، ابراز داشت که ترکیه از ناتو و متحدان ناتو انتظار دارد که از مبارزه ترکیه با این سازمان تروریستی حمایت نمایند.

کالین در پاسخ به سوالی در رابطه با خواسته ترکیه از ایالات متحده امریکا برای استرداد فتح الله گولن سردمدار سازمان تروریستی فتو، با یاد آوری اینکه ترکیه همه مدارک موجود در رابطه با فتو را به ایالات متحده امریکا ارائه کرده و این روند را از دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در ایالات متحده امریکا تا کنون دنبال میکند، تاکید کرد که انعکاسات این وضعیت و همه فعالیتهایی که این سازمان تروریستی علیه ترکیه در همه بخشها انجام میدهد، بر روابط دو جانبه نیز تاثیر گذاشته است.