کامبیز نوروزی: آقای روحانی به درستی از وزیر خود دفاع کرد/ عده ای به دنبال پاک کردن صورت مسأله هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس‌ جمهور دیروز در جلسه هیأت دولت با اشاره به محاکمه‌ی وزیر ارتباطات، اذعان کرد که پهنای باند کشور با دستور خود او افزایش یافته و اگر قرار است کسی به ‌خاطر پهنای باند محاکمه شود، باید او را محاکمه کنند.

در همین رابطه، یک حقوقدان گفت: آقای روحانی به درستی از وزیر خود دفاع کرد. ضمن اینکه افزایش پهنای باند که جرم نیست. ما اصلی به نام قانونی بودن جرم و مجازات داریم و باید گفت که این جزو وظایف دولت است که دسترسی ها به فضای مجازی و محیط وب را تسهیل کند. در پاسخ به محدوداندیشان باید گفت اگر وزارت راه عرض جاده ها را بیشتر کند، مرتکب جرم شده است؟

کامبیز نوروزی در گفت و گو با خبرنگار جماران، درباره مخالفت ها با تکنولوژی های روز دنیا در کشور گفت: محیط وب یک واقعیت امروزی جهان جدید است. ما چه دوست داشته باشیم چه نه این واقعیت بر زندگی امروز غلبه دارد. یکی از آثار و نتایج توسعه محیط وب همین پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی است که در دسترس عموم قرار دارد.

سیاستگذاران در مسدودسازی پیام رسان ها ناتوان بوده اند
وی افزود: با اینکه شبکه های اجتماعی و فضای مجازی قابل مدیریت هستند، اما مهارشدنی نیستند. تجربه سیاستگذاران کشور نیز نشان می دهد که در مسدودسازی پیام رسان ها ناتوان بوده اند. امروز نزدیک به دو دهه است که از فیلترینگ در ایران می گذرد. این تجربه در همه موارد شکست خورده است. چه زمانی که سایت ها را فیلتر کردند و چه فیلتر فیس بوک و توئیترو نهایتا تلگرام، هیچکدام مانع جدی ای برای دسترسی مردم به این شبکه ها نشد.

نوروزی ادامه داد: این تجربه آنقدر روشن است که نمی توانیم بگوییم مسئولین متوجه آن نشده اند، اما می توان گفت تمایلی به فهمیدنش از خود نشان نمی دهند. باید دید چرا این مخالفت ها وجود دارد؟ یکی از دلایلش این است که در محیط وب تقریبا امکان سانسور وجود ندارد. ولی در رسانه هایی مانند مطبوعات، به دلیل مضیقه هایی که برای آنها ایجاد می شود امکان کنترل هست. رادیو و تلویزیون هم که منحصرا در اختیار صداوسیما است. اما در محیط وب، افراد هم می توانند تولید محتوا داشته باشند و هم از محتواهای تولید شده مصرف کنند. محتوای آن نیز قابل سانسور هم نیست.

عده ای به دنبال پاک کردن صورت مسأله هستند
وی بیان کرد: یکی از تأثیراتی که پیام رسان ها در ایران داشته اند، افشای تخلفات و رفتارهای غیرقانونی صاحبان قدرت بوده است. در موارد متعددی، فسادها از طریق محیط وب منتشر شده است. در همین اواخر اگر اپلیکیشن ها نبود، ماجرای درگیری یک نماینده با آن سرباز تا این اندازه مطرح نشده بود و منجر به تولید فشار اجتماعی نمی شد.

نوروزی گفت: جریاناتی در کشور تمایلی به دیده شدن در فضای مجازی ندارند و مطرح شدن مسائلی که به وجود می آورند برایشان دردسر ساز می شود. آنها به جای اینکه ریشه را درست کنند به دنبال پاک کردن صورت مسأله هستند. اما تاکنون موفق نشده اند و همین اصرارهای غیرکارشناسانه موجب شده که در محیط وب کارایی های آنها پایین باشد و گمان می کنند تنها تزریق پول می تواند مسأله را حل کند. از این رو، علی الظاهر رقمی حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده اند تا صداوسیما در فضای مجازی اقدام به تولید محتوا کند.

سیاست گذاری بر اساس فیلترینگ و انسداد جز شکست نتیجه ای نخواهد داشت
وی بیان کرد: این گونه هزینه کردن ها بی فایده است و آقایان باید ابتدائا مقتضیات جهان جدید را درک کرده و بر اساس آن سیاست گذاری کنند. هر چند تکراری اما لازم است بگویم که سیاست گذاری بر اساس فیلترینگ و انسداد ناممکن شده و جز شکست نتیجه ای نخواهد داشت.

این حقوقدان با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور که گفته به دلیل گسترش پهنای باند حاضر به محاکمه شدن است، گفت: ایشان به درستی از وزیر خود دفاع کرد. ضمن اینکه افزایش پهنای باند که جرم نیست. ما اصلی به نام قانونی بودن جرم و مجازات داریم و باید گفت که این جزو وظایف دولت است که دسترسی ها به فضای مجازی و محیط وب را تسهیل کند. در پاسخ به محدوداندیشان باید گفت اگر وزارت راه عرض جاده ها را بیشتر کند، مرتکب جرم شده است؟

برای اینکه اعمال قدرت کرده باشند وزیر ارتباطات را احضار می کنند
نوروزی گفت: عده ای در تلاشند تا در دسترسی به منابع و اطلاعات مانع ایجاد کنند. آنها درصددند جلو گردش آزادانه اطلاعات را بگیرند. شاید تاکنون با روزنامه ها این کار را کرده اند اما قادر به انجام چنین اقدامی در خصوص فضای مجازی نیستند. افزایش پهنای باند در کدام یک از قوانین ما جرم شناخته شده و یا اساسا استفاده از تلگرام، توئیتر و … در کدام یک از قوانین ما جرم محسوب می شود که این روزها وزیر ارتباطات را تهدید به محاکمه می کنند؟ این مسائل جنبه ای غیرحقوقی دارند و به نظرم آقای رئیس جمهور نیز به صورت نمادین چنین مساله ای را مطرح کرده است. زیرا اساسا چنین جرمی وجود ندارد.

این حقوقدان در پایان گفت: برای اینکه اعمال قدرت کرده باشند، می بینیم که وزیر ارتباطات را احضار می کنند و مشکلاتی از این دست ایجاد می کنند. در آخر باید گفت که در قوانین ما چنین اقداماتی جرم انگاری نشده و نمی توان کسی را تحت این عناوین مورد محاکمه و مجازات قرار داد.