کامران الهیان؛‌ الهام‌بخش سیلیکون‌ولی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام الهیان در دهه ۱۳۴۰ بعد از گرفتن دیپلم در دبیرستان البرز تهران با وضعیت تحصیلی متوسط برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و در دانشگاه یوتا در رشته رایانه و ریاضیات مشغول به تحصیل شد و تا فوق‌لیسانس مهندسی رایانه با موفقیت ادامه داد .

پس از پایان تحصیلات در سال ۱۹۷۸ به بِی ِاریا رفت و در شرکت hp مشغول به کار شد، در hp هم مراحل موفقیت را پشت سر ‌گذاشت و بعد از آن به استنفورد رفت و دوره طراحی مدارهای مجتمع را گذراند ولی پس از مدتی تصمیم گرفت شرکت hp را رها کند و شرکت خودش را تاسیس کند .

در سال ۱۹۸۱ با چند نفر دیگر شرکت CAE را تأسیس کرد. در این شرکت روی سامانه‌های خودکارسازی کار کرد، شرکت در سال ۱۹۸۴ یعنی بعد از سه سال فعالیت به مبلغ ۷۵ میلیون دلار توسط شرکت تکترونیکس خریداری شد.

الهیان بعد از آن بلافاصله شرکت سیروس لاجیک را تأسیس کرد و بعنوان عضو هیئت مؤسس و معاون امور اجرایی شرکت فعالیت داشت، و پنج سال به‌طور مداوم روی طراحی تراشه و مدارهای مجتمع کار کردند و دستاوردهای بسیار خوبی بدست آوردند تا بالاخره شرکت در سال ۱۹۸۹ به شرکت سهامی عام تبدیل شد و ارزش‌گذاری آن به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار رسید؛ و این شرکت در بورس به بیشترین ارزش ۵.۳ میلیارد دلار هم دست پیدا کرد.

بعد از موفقیت سیروس لاجیک در سال ۱۹۸۹ شرکت مومنتا را راه اندازی کرد. به گفته خود الهیان “ایده بزرگی را دنبال می‌کردیم، هنوز شبکه و اینترنت و اتصال رایانه‌ها به شبکه مطرح نشده بود ولی من برای اولین بار به دنبال فناوری صفحه لمسی رفتم و رایانه‌های جدیدی طراحی کردیم که به Pentop معرف شد چون نحوه ارتباط به‌غیراز صفحه‌کلید از طریق یک‌قلم لمسی بود، کار خیلی خوب جلو رفت و محصول خیلی خوبی تولید شد که در آن موقع بی‌نظیر بود من و دوستانم و به‌طور عمده خودم بسیار سرخوش بودیم و با هیجان محصول را روانه بازار کردیم.”

الهیان در سال ۱۹۹۳ با علاقه و عزم راسخ مجموعه‌ای از شرکت‌های جدید را راه‌اندازی کرد که در آن‌ها به‌طور عمده عضو هیئت مؤسس و رئیس هیئت‌مدیره هم بود.

لیست اجمالی شرکت‌ها:

  1. نئو ماژیک: از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۰، در سال ۱۹۹۷ به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار سهامی عام شد، بالاترین ارزش ۶۰۰ میلیون دلار.
  2. ارتباطات سنتیلیوم: از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ که روی ADSL کار کردیم در سال ۲۰۰۰ با ارزش ۷۰۰ میلیون دلار سهامی عام شد، بالاترین ارزش ۴ میلیارد دلار.
  3. پلانت وب : از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۹، در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت مونوتایپ خریداری شد.
  4. اکتلیس : که در کار شبکه بود و از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ با آن‌ها همکاری کردم.
  5. بیسیم : در آن به‌عنوان سرمایه‌گذار و عضو هیئت‌مدیره همکاری داشتم از ۲۰۰۳ شروع شد و ۲۰۰۹ به مبلغ ۳۳۰ میلیون دلار توسط برادکام خریداری شد.

الهیان در سال ۱۹۹۹ شرکت vc به نام گلوبال کاتالیست را راه اندازی کرد. این شرکت در سطح بین‌المللی و در مراحل مختلف در شرکت‌هایی که فناوری‌های نوآورانه و ارزشمندی ارائه ‌کنند، سرمایه‌گذاری می کند و از آن مهم‌تر آموزش و هدایت و راهبری شرکت‌های نوپا را انجام می داد. علاوه بر این‌ها در کشورهای مختلف از ژاپن و سنگاپور تا اوکراین و آذربایجان نسبت به توسعه کارآفرینی و سرمایه‌گذاری و غیره فعالیت دارند.

کامران الهیان یکی از الهام‌بخش ترین افراد سیلیکون‌ولی است. او سهام دو استارتاپ خود را بصورت عمومی عرضه کرده است،‌ از استارتاپ‌های شکست خورده‌اش درس‌های زیادی گرفته است و حال یکی از سرمایه‌گذاران فعال صندوق Global Catalyst Ventures است. او همچنین iBridges را شروع کرد و سرمایه‌گذاری فعالی بر روی بیش از ۵۰۰ استارتاپ انجام داده است.