کانادا حملات هوایی به ادلب را محکوم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت امور خارجه کانادا بیانیه ایی در این زمینه انتشار داد

وزارت امور خارجه کانادا با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر، حملات هوایی روسیه و رژیم بشار اسد به کاروان نظامی ترکیه و مردم در منطقه کاهش تنش ادلب را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه کانادا در پی حمله هوایی شدید جنگنده های متعلق به رژیم بشار اسد و روسیه به مراکز مسکونی عاری ار تنش ادلب از حساب توییتر خود پیامی به اشتراک گذاشت. 

در این پیام ضمن محکوم گردیدن حملات ترتیب یافته به قافله نظامی ترکیه در سوریه و اوج گیری موج خشونت در این کشور در ابعاد ناراحت کننده چنین گفته شد : رژیم اسد و هم پیمانان آن بایستی حملات هوایی بر علیه غیر نظامیان را متوقف ساخته و شرایط مقررات آتش بس را رعایت کنند. تمامی طرفین را دعوت به احترام نهادن به تلاشهای کاهش تنش در منطقه می کنیم. 

گفتنی است که در حملات هوایی دیروز روسیه و رژیم اسد به مناطق مسکونی منطقه کاهش تنش ادلب، دو کودک کشته و شش غیرنظامی نیز زخمی شده بودند.

مصطفی حاج یوسف، مدیر نیروهای دفاع مدنی ادلب (کلاه‌سفیدها) اعلام کرد:

در حملات هوایی رژیم اسد به روستای بینین از توابع شهرستان معره النعمان ۶ غیرنظامی و در روستای که در میان آنها دو کودک نیز به چشم می‌خورد، جان خود را از دست دادند.

به گزارش برج‌های دیده‌بانی متعلق به مخالفان، جنگنده‌های روس، روستای بینین را مورد هدف قرار داده اند.

گفتنی است ادلب و حومه آن که در کنترل مخالفان رژیم قرار دارد، در نشست ۵-۴ مه سال ۲۰۱۷ در آستانه، پایتخت قزاقستان جزو مناطق کاهش تنش اعلام شده، اما حملات رژیم اسد و روسیه به این منطقه ادامه دارد.

حملات رژیم اسد و حامیان وی به‌رغم توافق سوچی که در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ میان ترکیه و روسیه به امضا رسید، همچنان ادامه دارد. بر اثر این حملات تاکنون بیش از ۵۵۳ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

مخالفان مسلح رژیم اسد نیز در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۸ طبق توافق‌نامه سوچی روند تحویل سلاح‌های سنگین خود در مناطق خلع سلاح را به پایان رساندند.

منابع دفاع مدنی سوریه در آخرین گزارش خود اعلام کرده که از ۲۶ آوریل تا ۱۹ اوت سال جاری دست‌کم ۸۴۳ غیرنظامی در حملات رژیم اسد و حامیانش کشته شده‌اند.