کانادا: گزارش سازمان هواپیمایی ایران از جعبه های سیاه پرواز اوکراین گزینشی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دولت کانادا اعلام کرد که گزارش جعبه سیاه منتشر شده توسط سازمان هواپیمایی ایران گزینشی است و هنوز به دنبال علت اصلی وقوع این حادثه هستند

در پی انتشار گزارش جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی از سوی رئیس سازمان هواپیمایی ایران ، وزرای حمل و نقل  و امور خارجه کانادا با صدور بیانیه ای نسبت به این گزارش واکنش نشان دادند.

متن کامل این بیانیه که توسط مارک گارنو، وزیر  حمل و نقل و فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه صادر و در سایت دولت کانادا قرار گرفته به شرح ذیل است:

کانادا به شدت تحت تاثیر حادثه ۸ ژانویه ۲۰۲۰ و سقوط پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال در حوالی تهران و جان سپردن ۱۷۶  کانادایی و سایر مللی که با کانادا ارتباط دارند، قرار گرفته است.

دولت کانادا یک نسخه از گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران را در رابطه با این فایل‌های ضبط شده پرواز هواپیمایی اوکراینی را دریافت و مطالعه کرده است.

این گزارش مقدماتی فقط اطلاعاتی محدود و گزینشی را در مورد این واقعه غم انگیز ارائه کرده و صرفا به مواردی اشاره شده که پس از شلیک اولین موشک پرداخته است. در رابطه با دومین موشک چیزی گفته نشده و اطلاعاتی آمده که ما پیش از این هم از آن‌ها مطلع بوده‌ایم.

ما انتظار داریم ایران به سوالات مهمی در این رابطه پاسخ دهد. از جمله اینکه چرا موشک‌ها پرتاب شدند و چرا آسمان کشور برای پروازها باز بود؟
این سوالاتی است که کانادا و کانادایی‌ها و از همه مهمتر خانواده قربانیان بی گناه این پرواز به دنبال جواب آن‌ها هستند.

کانادا همچنان برای انجام تحقیقات کامل و شفاف سازی با ایران در ارتباط است. انتظار داریم ایران نیز به تعهدات خود در قبال استانداردهای ایکائو مندرج در ضمیمه ۱۳ عمل کند.

گزارش جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی روز یکشنبه ۲۳ اوت توسط سازمان هواپیمایی ایران منتشر شده است

رییس سازمان هواپیمایی ایران در یک نشست خبری نتایج بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی به دست سپاه پاسداران را اعلام کرده است.

هواپیمای مسافربری اوکراین، ۸ ژانویه، (۱۸ دی) پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در جنوب تهران با دو موشک سرنگون شد و ۱۷۶ سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

ایران بعد از سه روز انکار، سرانجام اذعان کرد که پدافند سپاه پاسداران “به خاطر خطای انسانی” این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

تورج دهقانی زنگنه گفته است همزمان با انفجار فیوز مجاورتی موشک اول، ضبط اطلاعات در ساعت ۶.۱۴.۵۳ ثانیه متوقف شده است. او گفته است “تا کنون تمام متغیرها نشان می‌دهد هواپیما در شرایط پروازی نرمال و در پروفایل پروازی پیش بینی شده قرار داشته است.”

آقای زنگنه گفته است جعبه سیاه داخل کابین هواپیما، “تا ۱۹ ثانیه بعد از انفجار موشک مکالمات داخل کابین را ضبط کرده است.”

او گفته است در این کابین دو خلبان و یک معلم خلبان حضور داشتند. “هر سه متوجه شرایط غیرعادی می‌شوند اما تا آخرین لحظه مشغول هدایت هواپیما بودند و معلم راهنما نیز اقدام به ارائه کمک می‌کند.”

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی ایران “در این لحظه هواپیما دچار مشکل الکتریکی می‌شود و به دستور معلم خلبان، برق کمکی هواپیما روشن می‌شود. هر دو موتور در ثانیه‌های پس از انفجار روشن بوده است.”

به گفته آقای دهقانی زنگنه، در این لحظه هیچ صدایی از کابین مسافران شنیده نشده که نشان می‌دهد مسافران در این لحظات در سلامت بوده‌اند، ضبط صدا پس از ۱۹ ثانیه متوقف می‌شود.”