کاهش آرای اصولگرایان در انتخابات‌های بی‌رقیب / یادداشت

✍🏻 محمد رهبری

با اعلام نتایج ۳ انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای شهر و روستا و میان‌دوره‌ای مجلس در تهران و دیگر استان‌ها، حالا می‌توان تحلیل بهتری از وضعیت نیروهای سیاسی در کشور داشت. نتایج این انتخابات‌ چه در سطح ملی و چه در سطح استانی و محلی حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان سرمایه اجتماعی خود را به میزان قابل‌ توجهی از دست داده‌اند.

اما اگر نگاه عمیق‌تری به نتایج انتخاباتی، خصوصا انتخابات شوراهای شهر و روستا در تهران و سایر شهرهای دیگر بیندازیم، به نتایجی جدیدتر نیز می‌توان رسید. در حالی که تعداد آرای ابراهیم رییسی در انتخابات ریاست‌جمهوری بیش از ۲میلیون افزایش یافته، اما این الگو در مورد سایر نامزدهای مورد حمایت اصولگرایان دیده نمی‌شود و آرای آنها در انتخابات‌ شوراهای شهر و روستا کاهش یافته است.

پیروزی کاملِ لیست مورد حمایت محمد باقر قالیباف در انتخابات شورای شهر تهران در ابتدا این تصور را ایجاد می‌کند که شهردار سابق تهران هنوز محبوب مردم این شهر است. اما وقتی به نتایج آراء انتخابات نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که لیست مورد حمایت او تنها مورد تأیید ۴درصد از واجدین شرایط رأی دادن در شهر تهران است.

کاهش اقبال مردم به اصولگرایان در سایر استان‌ها

بررسی نتایج انتخابات شورای شهر در سایر شهرهای دیگر تفاوت چندانی با تهران ندارد. در بسیاری از این شهرها، آرای باطله بیشترین تکرار را داشته، میزان مشارکت کاهش یافته و میزان آرای اصولگرایان نیز کمتر از سال ۱۳۹۶ شده است که نمونه‌هایی از آن در ادامه قابل مشاهده است:

رأی مهدی چمران، نامزد اصولگرای شورای شهر تهران از ۶۵۶هزار رأی در سال ۱۳۹۶ به ۴۸۶هزار رأی در سال ۱۴۰۰ رسیده و با همین تعداد رأی وارد شورای شهر تهران شده است.

رأی فریدون بابایی، نامزد اصولگرای شورای شهر تبریز از ۵۹ هزار رأی در سال ۱۳۹۶ به ۲۰هزار رأی در سال ۱۴۰۰ رسیده و با همین تعداد رأی وارد شورای شهر تبریز شده است.

رأی مریم قهرمانی، نامزد اصولگرای شورای شهر کرج از ۳۹هزار رأی در سال ۱۳۹۶ به ۹هزار رأی در سال ۱۴۰۰ رسیده و با همین تعداد رأی وارد شورای شهر کرج شده است.

رأی غلام‌حسین صاحبی، نامزد اصولگرای شورای شهر مشهد از ۱۶۳هزار رأی در سال ۱۳۹۶ به ۱۰۳هزار رأی در سال ۱۴۰۰ رسیده و با همین تعداد رأی وارد شورای شهر مشهد شده است.

رأی سید امیر حسین علوی، نامزد اصولگرای شورای شهر رشت از ۲۴هزار رأی در سال ۱۳۹۶ به ۹هزار رأی در سال ۱۴۰۰ رسیده و با همین تعداد رأی وارد شورای شهر رشت شده است.

علاوه بر این، مقبولیت منتخبان شورای شهر نیز به نسبت ۴ سال گذشته به شدّت کاهش یافته است. مقایسه میزان آرای نفرات اول در انتخابات شوراهای شهر کشور در سال ۱۳۹۶ و سال ۱۴۰۰ به خوبی گویای همین امر است (به جدول زیر نگاه کنید).

این یافته‌ها نشان می‌دهد که با وجود افزایش آرای ابراهیم رئیسی، نامزد مورد حمایت اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری، اما آرای بسیاری از نامزدهای اصولگرا در انتخابات شوراهای شهر در سراسر کشور کاهش یافته است. افزایش آرای باطله در انتخابات این شهرها و کاهش آرای نفر اول انتخابات نیز نشان می‌دهد که اصولگرایان پیروز در این انتخابات هم با کاهش مقبولیت عمومی مواجه شده‌اند و آن‌ها نباید به رأیی که در انتخاباتی بی‌رقیب دست آورده‌اند، افتخار کنند.