کتائب حز‌ب‌الله و عصائب اهل الحق: حمله به سفارت آمریکا کار ما نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکتائب حزب‌الله و عصائب اهل الحق از گروه‌های مسلح الحشد الشعبی عراق تأکید کردند که حمله به هیئت‌های دیپلماتیک خارجی کار گروه‌های موسوم به مقاومت نیست.

«ابوعلی العسکری»، بازتاب‌دهنده مواضع کتائب حزب‌الله عراق که از وی به مسئول امنیت این گروه یاد می‌شود با انتشار توئیتی نوشت که حمله به هیئت‌های دیپلماتیک خارجی ازنظر «گروه‌های مقاومت» غیر قابل قبول است.

او گفت: این گروه‌ها تأکید دارند که هیئت‌های دیپلماتیک حتی «سفارت ـ پادگان» امریکا هدف قرار ندهند و آغازگر حمله به این سفارت نباشند.

العسکری افزود که جنگ با «ارتش اشغالگر» تصمیمی کاملا عراقی است که هیچ طرف خارجی در آن دخالت ندارد و جز با خروج آخرین سرباز «اشغالگر» پایان نمی‌یابد.

او همچنین تأکید کرد که همه انواع مقاومت حق طبیعی ملت عراق است و هدف از آن وادار کردن اشغالگران به خروج و اجرای مصوبه مجلس است.

وی افزود که خائن آن کسی است که از اشغالگران و قاتلان ملت حمایت می‌کند نه کسی که از حاکمیت ارضی و خون فرزندان عراق دفاع می‌کند.

العسکری از گروه‌های مسلح عراقی خواست که قواعد نزاع را رعایت کنند و خطاب به «دشمن» نیز گفت که باید بداند که واکنش این گروه‌ها سخت خواهد بود و دایره حملات را به نقاطی خواهند کشاند که فکرش را نکرده است و شدت ضربه را به حدی خواهد رساند که مانند قبل نباشد.

هم‌زمان «قیس الخزعلی»، دبیر کل عصائب اهل الحق، با انتشار توئیتی نوشت که برای آنکه کسانی در پی تشویش اذهان برنیایند، اعلام می‌کند که «دفتر هماهنگی گروه‌های مقاومت» تا کنون وارد فاز حمله به سفارت امریکا نشده‌اند.

او افزود که باید توجه داشت که اگر این گروه‌ها بخواهند چنین کنند سلاحشان برای این حمله راکت‌های کاتیوشا نخواهد بود، «چون همه می‌دانند این راکت‌ها چندان دقیق نیستند و ممکن است مناطق مسکونی اطراف را هدف قرار دهند، به‌خصوص که نیروهای مقاومت در روزهای اخیر نشان دادند که از سلاح‌های دقیق برخوردارند».

بامداد روز گذشته منطقه خضراء بغداد هدف راکتی قرار گرفت.

در بیانیه مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق درباره این حمله آمده است، در ساعت ۰۲:۰۰ بامداد امروز گروهی قانون‌شکن با سه راکت منطقه الخضراء در بغداد را هدف گرفتند؛ راکت نخست به نزدیکی مقر دستگاه امنیت ملی اصابت کرد، راکت دوم نیز در میدان مراسم بر زمین نشست و راکت سوم نیز در نزدیکی منطقه الشیخ عمر در محله‌ای مسکونی فرود آمد که به خسارت‌هایی به خودروی یکی از شهروندان منجر شد.

در پایان این بیانیه آمده است، این اقدامات که به دنبال خیر و صلاح کشور نیست، با قدرت دستگاه‌های امنیتی رو به رو خواهد شد که عاملان این اقدامات تهدیدکنندهِ زندگی شهروندان و حمله‌کنندگان به هیات‌های دیپلماتیک خارجی را از لحاظ اطلاعاتی و میدانی تحت تعقیب و پیگرد قرار خواهد داد.