کتابفروشی‌ها بسته می‌شوند یکی پس از دیگری

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_با وجود هشدارهایی که پیش‌تر نیز داده شده بود اما هنوز هم انگار صدای زنگ خطر تعطیلی کتابفروشی‌ها به گوش مسئولان نمی‌رسد و به صدا درآمدن این زنگ ادامه دارد؛ با این حال رمقی برای ادامه کار دیگر هم‌صنفان‌شان باقی خواهد ماند؟

به گزارش ایسنا، حدود دو سال می‌گذرد از زمانی که گفته بودیم «برخی کتاب‌فروشی‌ها پیش‌تر می‌گفتند با وضعیت موجود آرزو دارند که مغازه‌شان را تعطیل کنند و حالا انگار به آرزوی خود می‌رسند» و یادآور لزوم کمک به آن‌ها شدیم: «کاش در میان دید و بازدید از کتاب و گرامی‌داشت آن، برای نجات کتاب‌فروشی‌ها نیز دست یاری بلند شود»!

هر چند آن زمان نه از کرونا خبری بود و نه پیک چندم و تعطیلی‌های اجباری!

حالا انگار همه‌چیز دست به دست هم داده‌اند تا هشدار برای تعطیلی کتابفروشی‌ها به یک خبر عادی تبدیل شود؛ شاید شبیه به آمار قربانیان ویروس کرونا!

تعطیلی کتابفروشی‌ها خبری عادی شده که این روزها در میان خبرهای دیگر گم شده است و کتابفروشی‌ها در حالی یکی‌یکی کرکره‌های‌شان را پایین می‌کشند که حتی کمتر کسی به جز مخاطبان‌شان از آن باخبر می‌شود.

چندی پیش بود که خبر تعطیلی یک کتابفروشی دیگر در فضای مجازی دیده شد؛ تنها کتابفروشی پاوه در حالی به تعطیلی رضایت داد که چنین نوشت: «متاسفانه یا خوشبختانه تصمیم قطعی بر پایان کار کتابفروشی گرفته شد. البته این مرگ مغزی پیش‌ترها رخ داده بود و فقط به زور دم و دستگاه جسدی مانده بود. و اگر دقایقی نیز چشم باز می‌کرد چنان از درد غربت می‌نالید که خواهان مرگی اختیاری بود. چه بسا از همان آغاز نیز موجودی نابهنگام در موقعیت جغرافیایی خود بود. می‌خواهیم دستگاه اکسیژن را برداریم و اعضایش را هدیه کنیم. اما این موجود یتیمی به جا خواهد گذاشت و یتیم نیازهایی چند دارد.

پس شرایط چنین است: تمامی کتاب‌ها تخفیف ۳۰درصد خواهند داشت. خریدی که بیشتر از یک میلیون تومان باشد ارسال نیز رایگان خواهد بود.

لطفا هیچ‌کس ناراحت از این نباشد که گویی بر جسدی هجوم می‌برد. هر چه بیشتر بخرید به من و به کتابفروشی لطف بیشتری کرده‌اید. غل و زنجیر از پای من خواهید گشود. کتاب‌های کتابفروشی نیز جز تکه‌های کاغذ نیستند، تنها زمانی جان می‌گیرند که در اندیشه شما هضم شوند و با شما یکی گردند و سرود زندگی بخوانند.»