کره‌جنوبی دست به دامان قطر شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، خبرگزاری کره‌جنوبی گزارش داد که این کشور برای آزادی کشتی و خدمه آن که توسط ایران بازداشت شده‌اند، از قطر کمک خواسته است.


به گزارش خبرگزاری یونهاپ، چوی جونگ کان، معاون اول وزیر خارجه کره جنوبی، این درخواست را در جلساتی با مقامات عالی رتبه قطر ارایه داده است.


جونگ کان روز چهارشنبه به طور جداگانه در دوحه با محمد بن عبدالرحمن بن جاسم الثانی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر و سلطان بن سعد المریخی، وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد.


وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرده که این مقام کره‌جنوبی خواستار «حداکثر پشتیبانی ممکن از طرف قطر برای حل این مساله» شده است.


جونگ کان روز دوشنبه با همتای ایرانی خود عباس عراقچی در تهران گفتگو کرد اما دو طرف نتوانستند به توافق برسند.


ایران خواستار آزادسازی بیش از هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده‌اش در کره جنوبی است و از سئول خواسته «از سیاسی کردن موضوع بپرهیزد.»


تانکر نفتی با پرچم کره جنوبی با ۲۰ خدمه از جمله پنج شهروند کره جنوبی، در تاریخ چهارم ژانویه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در خلیج فارس توقیف شد.


مقامات ایرانی ادعا کردند این کشتی از بندر الجبیل عربستان سعودی حرکت کرده و هفت هزار و ۲۰۰ تن اتانول به کره جنوبی حمل می‌کرده است. آنها می‌گویند که کشتی کره‌ای پروتکل‌های زیست محیطی را نقض کرده و باعث آلودگی دریا شده است. به گزارش آسوشیتدپرس، این کشتی در حال حاضر در بندرعباس است.


تنش بین سئول و تهران پس از آنکه کره جنوبی میلیاردها دلار از پول ایران را به دلیل تحریم‌های آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای تهران مسدود کرد، افزایش یافته است.


حدود سه تریلیون وون (۲.۷ میلیارد دلار) سپرده در شعبه سئول بانک ملت ایران توسط «بانک کره» مسدود شده است، در حالی که بر اساس اعلام خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، «بانک صنعتی» و «بانک ووری» کره حدود هفت میلیارد دلار پول نفت ایران را مسدود کرده‌اند.