کره جنوبی و ترکیه به تحریم های امریکا بر علیه ایران نه گفتند

 

نگام ،اقتصادی _ در حالی که تلاش امریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران نتیجه نداده کشورهای بسیاری واردات نفت از ایران را مجددا شروع کرده اند. این خبر می تواند شکست کامل ترامپ در مقابل ایران را به تصویر بکشد

 

میثم بازیاری

 

خریدار بزرگ کره‌ای خبر داد
آغاز واردات نفت کره جنوبی از ایران از اواخر ژانویه

 

مدیر شرکت “اس کی اینوویشن” که مالک بزرگترین پالایشگاه نفت کره جنوبی است، اعلام کرد که خریداران نفت کره جنوبی واردات نفت ایران را در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه آغاز خواهند کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، کره جنوبی در ماه نوامبر که تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران آغاز شد، یک معافیت شش ماهه از واشنگتن برای ادامه خرید نفت ایران دریافت کرد، اما این کشور از سپتامبر هیچ وارداتی از ایران نداشته است.

کیم جون – مدیر اجرایی شرکت “اس کی اینوویشن” – در حاشیه نمایشگاه محصولات الکترونیکی لاس وگاس به رویترز گفت: کره جنوبی یک معافیت دریافت کرده و سرگرم مذاکره با ایران درباره نخستین حجم واردات خود است. به نظر می‌رسد خرید نفت ایران می‌تواند در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه از سر گرفته شود.

انتظار می‌رود خریداران کره جنوبی و ژاپن واردات نفت ایران را از اوایل سال میلادی جاری آغاز کنند.

کره جنوبی می‌تواند حداکثر ۲۰۰ هزار بشکه در روز، نفت ایران را که عمدتا میعانات است، تحت این معافیت‌های واشنگتن، وارد کند. حدود ۷۰ درصد از نفت ایران که پیش از بازگشت تحریم‌ها، از سوی کره جنوبی خریداری شد، میعانات پارس جنوبی بوده و بیش از نیمی از واردات نفت فوق سبک کره جنوبی، از میدان گازی پارس جنوبی ایران بوده است.

کره جنوبی سومین خریدار بزرگ نفت ایران و بزرگترین واردکننده میعانات ایران پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران بود و پس از این‌که موافقت کرد خرید نفت و میعانات ایران را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، معافیت آمریکا را دریافت کرد. واردات نفت و میعانات کره جنوبی از ایران در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۸ بیش از نیمی کاهش یافته و به ۵۸.۲ میلیون بشکه در مقایسه با ۱۳۹.۱۶ میلیون بشکه در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ رسید.

 

ترکیه واردات نفت ایران را از سرگرفت

ترکیه واردات نفت ایران را پس از وقفه یک ماهه در نوامبر که ناشی از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه تهران بود، از سرگرفت.

به گزارش ایسنا، آمریکا در اوایل نوامبر به ترکیه و هفت کشور دیگر برای ادامه واردات نفت ایران معافیت داد. ترکیه تحت این معافیت می‌تواند سه میلیون تن در سال یا معادل حدود ۶۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کند.

ترکیه پیش از این که تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازگردد، حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد می‌کرد. این کشور واردات نفت ایران را در ماه‌های پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا کاهش داد تا بتواند از واشنگتن معافیت بگیرد و در نوامبر وارداتش به صفر رسید.

اما منابع بازرگانی و کشتیرانی آگاه به رویترز اظهار کردند ترکیه در دسامبر دو نفتکش حامل نفت ایران معادل حدود ۵۴ هزار بشکه در روز تحویل گرفته است.

نفتکش سولان محموله خود را به بندر “علی آقا” تحویل داد در حالی که نفتکش “سی توپاز ۱” محموله خود را در بندر “توتون چیفتلیک” تخلیه کرد.

اطلاعات منابع آگاه و آمار کشتیرانی “رفینیتیو آیکان” نشان داد ترکیه قرار است در ژانویه یک محموله نفت ایران را در نفتکش ایرانی سینوپا تحویل بگیرد.

طبق آمار قبلی، ترکیه حدود ۹۷ هزار بشکه در روز نفت ایران را در اوت و ۱۳۳ هزار بشکه در روز در سپتامبر در مقایسه با بیش از ۲۴۰ هزار بشکه در روز در آوریل وارد کرده بود و در دو هفته نخست اکتبر ترکیه سه محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت ایران را خریداری کرد که معادل حدود ۹۷ هزار بشکه در روز بود.