کره شمالی: کیم جونگ‌اون از نامه فوق‌العاده ترامپ خرسند شده‌است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، کره شمالی می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به کیم جونگ‌اون نامه فرستاده و رهبر کره شمالی از متحوای این نامه «خرسند شده‌است». کاخ سفید ارسال نامه به کیم را تائید نکرده‌است.

به گزارش رادیو فردا؛ مذاکرات اتمی بین آمریکا و کره شمالی که در سال پیش در سنگاپور و در جریان دیدار تاریخی رهبران دو کشور روند تازه‌ای به خود گرفت، در حال حاضر بدون پیشرفت خاصی متوقف شده‌است. ترامپ و کیم نتوانستند در جریان دومین دیدار خود در هانوی، به توافق مکتوبی دست یابند.

اظهارات، گزارش‌ها و تحلیل‌های مختلف حاکی‌ست آمریکا خواستار پاکسازی کامل کره شمالی از تسلیحات هسته‌ای و سپس برچیده‌شدن تحریم‌های گسترده علیه آن کشور است. اما پیونگ‌یانگ پنهان نمی‌کند که خواستار اقدامات گام به گام است و می‌خواهد پاکسازی اتمی در کنار رفع تحریم‌ها پی‌گیری شوند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی، موسوم به «خبرگزاری مرکزی کره» روز دوم تیر ماه گفته کیم جونگ‌اون «نامه‌ای شخصی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده دریافت کرده‌است».

هرچند خود آقای کیم پیشتر برای آقای ترامپ نامه فرستاده بود، اما کاخ سفید آمریکا در حال حاضر ارسال نامه از سوی رئیس‌جمهوری ایالات متحده به رهبر کره شمالی را تائید نکرده‌است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی می‌گوید نامه «محتوای فوق‌العاده‌ای» دارد و «خرسندی» رهبر آن کشور را موجب شده‌است.

کیم جونگ‌اون همچنین گفته است «به‌طور جدی در مورد محتوای جالب نامه خواهد اندیشید».

تصویری منتشرشده در روز یک‌شنبه دوم تیر ماه در صفحه نخست روزنامه رسمی رودونگ‌ شین‌مون نیز رهبر کره شمالی را مشغول خواندن یک نامه، نشان داده‌است.

در خبر رسانه‌های رسمی کره شمالی مشخص نیست نامه‌ای که آن‌ها صحبتش را می‌کنند، چگونه و از چه راهی به‌دست کیم جونگ‌اون رسیده‌است.

انتشار گزارش‌های تازه چند روز پس از دیدار رسمی شی جین‌پینگ، رهبر چین، از پیونگ‌یانگ صورت گرفته‌است.

بسیاری از تحلیل‌گران سفر آقای شی به کره شمالی را نشانه‌ای از نقش دیپلماتیک چشم‌گیر پکن در جریان مذاکرات اتمی توصیف کرده‌اند.

برخی گمانه‌زنی‌ها نیز در مورد تلاش‌ها برای احیای مذاکرات اتمی بین واشینگتن و پیونگ‌یانگ شکل گرفته‌است.

در جریان نشست شی و کیم در کره شمالی، رهبر کشور میزبان گفته بود «صبر» پیشه خواهد کرد و رهبر چین نیز گفته بود کمک خواهد کرد تا مسائل امنیتی مورد نظر پیونگ‌یانگ، مطرح شوند. با این حال جزئیات مذاکرات شی و کیم، و این‌که دقیقا به چه اجماعی رسیده‌اند، مشخص نیست.

رهبر چین در روزهای آینده، در جریان نشست گروه ۲۰ در ژاپن، با دونالد ترامپ دیدار خواهد کرد. نخست‌وزیر ژاپن که اخیرا، و همزمان با افزایش تنش‌ها بین ایران و آمریکا، برای دیدار با رهبر و رئیس جمهوری اسلامی به تهران سفر کرده بود، میزبان نشست گروه ۲۰ است.