کرونا ،اژدهای هفت سر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ هر چه از عمر ویروس کرونا بیشتر می گذرد ، در می یابیم که شناخت جمعی ما از این ویروس منحوس بسیاربسیارناچیز است و هر ساعت و هر روز با ابعادتازه ای از خطرات و عملکرد این ویروس آشنا می شویم

محمد ارسلانی

کارشناس بهداشت جهانی در ژنو اعلام کرد: با پیگیری ردپای این ویروس، تست و اقدامات محلی می‌توان به سرعت از شیوع بیماری و تعطیلی سراسری جلوگیری به عمل آورد.

 میخاییل رایان، کارشناس سازمان بهداشت جهانی در ژنو گفت: بدون اعمال فشار‌های دائمی، ویروس کرونا دوباره بازمی‌گردد.

این کارشناس سازمان بهداشت جهانی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا گفت: شما می‌توانید نام آن را موج دوم یا قله دوم و یا هر نام دیگری که می‌خواهید بگذارید؛ اگر این فشار‌ها از روی ویروس برداشته شود، این ویروس دوباره باز خواهد گشت.

رایان تاکید کرد: ما می‌دانیم که مردم نمی‌خواهند این را بپذیرند، اما این واقعیت است که متوقف کردن این ویروس بسیار دشوار است.

وی با اشاره به این که با پیگیری ردپای این ویروس، تست و اقدامات محلی می‌توان به سرعت از شیوع بیماری و تعطیلی سراسری جلوگیری به عمل آورد، افزود: ما به بسیاری از کشور‌های اروپایی می‌گوییم که فشار خود را بر ویروس ادامه دهید.

ماریا کرکوا، کارشناس دیگر سازمان بهداشت جهانی با اشاره به اینکه یکی از علل اصلی گسترس این ویروس تجمعات بزرگ است، گفت: ویروس کرونا چنین تجمعاتی را دوست دارد.

سازمان بهداشت جهانی پیش بینی می‌کند که شمار مبتلایان به ویروس کرونا این هفته از بیست میلیون مبتلا بگذرد؛ بیش از هفتصد و بیست هزار بیمار هم تا به امروز جان باخته اند. کارشناسان تخمین می‌زنند که شمار واقعی مبتلایان و قربانیان به ویروس کرونا بیشتر از این آمار است.

 معاون کل وزارت بهداشت، بر رعایت پروتکل های بهداشتی برای نزولی شدن آمار کرونا در کشور تاکید کرد.

ایرج حریرچی، صبح سه شنبه در برنامه «چاپ اول» شبکه خبر، افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی، هیچ وقت شرایط سفت و سختی در کشور ایجاد نکردیم.

معاون کل وزارت بهداشت، ادامه داد: ماه رمضان و تعطیلات نوروز باعث کاهش روند ابتلاء شد و ثابت گردید که ترس مردم از کرونا منجر به روند نزولی آمار بیماری شد.

وی افزود: موارد جدید ابتلاء به دنبال رها شدن پروتکل‌های بهداشتی از اواسط خرداد رخ داد.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: در خرداد تا تیر به حدود ۲۰ درصد رسید و در حال حاضر به حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد رسیده است.

وی افزود: وقتی ۵۰ درصد مردم رعایت نکنند، زحمات آن ۵۰ درصد را که رعایت می‌کنند، زیر سوال می‌برد.

حریرچی گفت: موارد بستری روزانه ما به دو هزار مورد کاهش یافته بود و سرایت پذیری کرونا الان به ۳ الی ۹ برابر رسیده است اما شدت بیماری زایی آن هنوز ثابت نشده است.

وی با اشاره به کاهش ۲۵ درصدی موارد بستری‌ها، افزود: این کاهش آمار دلیل نمی‌شود که رعایت پروتکل‌های بهداشتی را نادیده بگیریم.