کرونا آرام نشده، قارچ سیاه هم آمد؛ ۲۰ بیمار مبتلا در مازندران و ۱۰ بیمار در تهران/ میزان مرگ‌ومیر در مبتلایان به قارچ سیاه بالاست

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممحمدرضا صالحی، متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان «امام خمینی» تهران، از شیوع بیماری عفونی قارچ سیاه در این شهر خبر داد.

صالحی در گفت‌وگو با صداوسیما گفت در موج جدید شیوع کرونا در ایران، شیوع عفونت قارچ سیاه نیز افزایش یافته و اکنون بیش از ۱۰ مبتلا به کرونا با عفونت قارچ سیاه در بیمارستان امام خمینی تهران بستری هستند.

همچنین سرپرست معاونت بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شناسایی ۲۰ مورد ابتلا به قارچ سیاه در استان خبر داد.

به گفته قاسم اویس،‌ سرپرست معاونت بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در صورت استفاده از کورتون در درمان بیماری کرونا، سیستم ایمنی ضعیف شده و فعالیت این قارچ افزایش می‌یابد.

عفونت موکورمایکوزیس یا «قارچ سیاه» که پیش از این در هند نیز شایع شده بود، یک بیماری قارچی نادر اما خطرناک است که به بینی، چشم، ریه و گاهی مغز آسیب می‌رساند.

میزان مرگ‌ومیر در مبتلایان به قارچ سیاه بالاست و در مواردی پزشکان باید چشم مبتلا به قارچ سیاه را تخلیه کنند.

شیوع این بیماری در ایران در حالی است که به گفته متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان خمینی تهران، «آمفوتریسین بی» داروی مورد نیاز برای درمان این بیماری، در این کشور موجود نیست و نبود دارو موجب می‌شود بیماران مبتلا به قارچ سیاه جان دست‌کم بینایی خود را از دست بدهند.

او از مقام‌های وزارت بهداشت ایران خواست هر چه زودتر در زمینه تهیه داروی قارچ سیاه اقدام کند.

اوایل خردادماه نیز، مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، از مشاهده مواردی از ابتلا به عفونت قارچ سیاه در میان بیماران بیمارستان لقمان تهران خبر داده و گفته بود مشاهده این عفونت به صورت رسمی اعلام نشده است.

مردانی پنجم خرداد به خبرگزاری برنا گفت که این بیماران مبتلا به کرونا به دلیل مصرف کورتون و دگزامتازون به عفونت قارچی مبتلا شدند.