کرونا در ایران؛ ممنوعیت سفر به ۶۷ شهرستان، کاهش ۵۸ درصدی رعایت پروتکل‌ها / کرج قرنطینه می‌شود / ورود خودروهای غیربومی به قم ممنوع شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بر اساس مصوبه ستاد کرونا با افزایش تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز کرونا در ایران سفر «از» و «به» ۶۷ شهر کشور ممنوع اعلام شد.

به گزارش ایلنا، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه، هفتم فروردین، با اشاره به این که در روزهای گذشته، وضعیت ۲۳ شهرستان به رنگ قرمز و ۴۴ شهرستان به رنگ نارنجی تبدیل شده، سفرهای نوروزی و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دلایل اصلی این وضعیت اعلام کرد.

بر اساس تعریف ستاد کرونا در وضعیت قرمز یا «خیلی پرخطر» از هر صدهزار نفر در یک شهرستان، دست‌کم ۱۰ نفر و در وضعیت نارنجی یا «پرخطر» از هر صدهزار نفر در یک شهرستان، دست‌کم شش نفر به دلیل ابتلا به کرونا بستری شده‌اند.

در همین رابطه سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران نیز روز شنبه از کاهش ۵۸ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور طی ماه‌های اخیر خبر داد و گفت که این میزان از ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تاکنون به کمترین درصد است.

به گفته خانم لاری، این روند کاهشی از اواخر بهمن ۱۳۹۹ آغاز شده است.

در اسفندماه ۹۹، عکس‌ها و ویدئوهای بسیاری از تجمع شهروندان در مراکز خرید و وسایل حمل ‌و نقل عمومی به مناسبت خریدهای نوروزی منتشر می‌شد.

در همین حال بسیاری از کارشناسان و حتی مقامات وزارت بهداشت ایران بارها درباره خیز دوباره کرونا به‌ویژه به دلیل شیوع گسترده ویروس جهش‌یافته در صورت سفرهای نوروزی هشدار داده بودند.

با این همه ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت‌های ویژه‌ای برای سفرهای نوروزی اعلام نکرد و بسیاری از مقامات از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تنها به توصیه به شهروندان برای ماندن در خانه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در صورت دید و بازدید نوروز بسنده کردند.

در همین حال وزارت بهداشت در روز شنبه از جان باختن ۸۵ بیمار دیگر بر اثر ابتلا به کرونا و شناسایی بیش از هشت ‌هزار بیمار جدید در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

به این ترتیب مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۳۰۸ نفر و تعداد کل بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۸۴۶ هزار و ۹۲۳ نفر رسید.

به گفته سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، ۳۹۲۱ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در حالی به طور روزانه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را بدون ارائه آمار تفکیکی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند که تردیدهای جدی نسبت به درستی این آمار وجود دارد و سازمان نظام پزشکی ایران آمار قربانیان را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

کرج قرنطینه می‌شود؛ ورود خودروهای غیربومی به قم ممنوع شد

همزمان با اعلام خبر قرنطینه شهرستان کرج، ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد که ورود خودروهای غیربومی به قم در روزهای هشتم و نهم فروردین ماه ممنوع است.

مهرداد بابایی، سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی البرز روز شنبه، هفتم فروردین، در گفت‌و‌گو با ایسنا از تبدیل وضعیت شهرستان کرج به نارنجی خبر داد و گفت که محدودیت‌های شرایط نارنجی شامل ورود خودروهای غیربومی به این شهرستان و خروج آنها، تنها شامل شهرستان کرج می‌شود و باقی شهرستان‌های این استان در حال حاضر در وضعیت زرد قرار دارند.

در همین حال ستاد ملی مقابله با کرونا روز شنبه با پیش‌بینی افزایش سفرها به شهر قم به مناسبت تولد امام دوازدهم شیعیان، ورود خودروهای غیربومی به قم در روزهای هشتم و نهم فروردین را ممنوع اعلام کرد.

این اقدام با پیشنهاد استاندار قم در حالی صورت می‌گیرد که در جدول رنگ‌بندی استان‌ها که ستاد کرونا روز شنبه منتشر کرده، وضعیت استان قم زرد اعلام شده است.

در اوایل اسفند ۹۸ همزمان با اعلام رسمی خبر شیوع کرونا در ایران که کانون آن شهر قم اعلام شده بود، بسیاری از روحانیون و شهروندان این شهر واکنش‌های تندی نشان دادند.

پایگاه حرم حضرت معصومه در قم در آن زمان با انتشار یادداشتی ضمن انتقاد از مصوبه شورای تأمین استان قم مبنی بر تعطیلی نماز جماعت و ضدعفونی کردن حرم، اعلام کرد سازه‌های این حرم به دلیل استفاده از نقره «در بالاترین سطح آنتی‌باکتریایی و سد محکمی برای اپیدمی کرونا است».

پس از آن عده ای از معترضان با راه انداختن «چالش لیسیدن ضریح» اقدام به این کار و انتشار ویدئوهای آن در فضای مجازی کردند.

در اقدام دیگری نیز در ۲۶ اسفند ۹۸ ساعاتی پس از اعلام بسته شدن درهای آرامگاه «حضرت معصومه»، خواهر امام هشتم شیعیان، و مسجد جمکران در قم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، گروهی از معترضان یکی از درهای این مکان را شکستند.