کرونا در ایران: افزایش ۴٠ درصدی آمار مرگ و میر در تهران؛ انتقاد عضو شورای شهر تهران از عدم واکسیناسیون پاکبانان افغانستانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت، از مرگ حدود ۴٠٠ نفر در اثر ابتلا به کرونا در شبانه روز گذشته و نیز افزایش ۴٠ درصدی مرگ و میر کرونا در تهران، خبر داد.

وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت، از مرگ حدود ۴٠٠ نفر در اثر ابتلا به کرونا در شبانه روز گذشته و نیز افزایش ۴٠ درصدی مرگ و میر کرونا در تهران، خبر داد. علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز اعلام کرد که فاز عمومی واکسیناسیون کرونا در کشور برای جمعیتی حدود ۴۰ میلیون نفر از مهرماه آغاز می شود. این در حالیست که رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ازعدم توزیع واکسن کرونا در مناطق جنوبی شهر تهران انتقاد کرد. حجت نظری عضو شورای شهر تهران نیز با انتقاد از عدم تزریق واکسن به پاکبانان افغانستانی به دلیل «نداشتن کد ملی»، از دولت خواست تا «هرچه زودتر تدابیری در این خصوص اتخاذ کند».

حسن روحانی: تأمین فوری واکسن در پیچ و خم اداری معطل نشود

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت، در جلسۀ ستاد مقابله با کرونا، بر سرعت بخشیدن در تولید و واردات واکسن، تسریع در تخصیص اعتبار ارزی و ریالی از سوی بانک مرکزی، هماهنگی میان دستگاه های مختلف در داخل و نمایندگی های ایران در خارج از کشور برای تسهیل واردات و استفاده وزارت بهداشت و درمان از ظرفیت بخش خصوصی برای واردات واکسن، تأکید کرد.

وی تصریح کرد: «مقابله با کرونا در گرو واکسیناسیون است و دولت نیز تهیه و تأمین واکسن را به عنوان اصل اول و اولویت برنامه های خود قرار داده است». وی ادامه داد: «دولت با اختصاص ارز لازم مشکل تامین منابع را برای خرید و واردات واکسن، حل کرده است و از این نظر هیچ یک از دستگاه های ذیربط نباید اجازه دهند تامین فوری واکسن در پیچ و خم مراحل اداری معطل شود و واکسن لازم طبق اولویت های تعیین شده، در اختیار گروه های مختلف جامعه قرار گیرد. به دنبال تزریق به کادر درمان، افراد در گروه های سنی بیش از ۶۵ سال و افراد با بیماری های زمینه ای در اولویت ارائه خدمات قرار می گیرند».

علیرضا رئیسی: واکسیناسیون عمومی از مهرماه آغاز می شود

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، روز یکشنبه گفت: «از مهرماه سال جاری، واکسیناسیون فاز چهارم کووید۱۹ که واکسیناسیون عمومی است، آغاز می شود و تا آن زمان، حجم قابل توجهی از واکسن های داخلی، در اختیار ما قرار دارد که گروه هدف ما در فاز ۴ حدود ۴۰ میلیون نفر هستند و در این فاز، تمام توان بسیج، هلال احمر و وزارت بهداشت باید به کار گرفته شود». وی با بیان اینکه «کمی دیر نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا واکسیناسیون را به خاطر بدعهدی های شرکت های سازنده آغاز کردیم»، وعده داد که «یکی از اولین کشورهایی هستیم که واکسیناسیون را به پایان می رسانیم».

وی افزود: یکی از اهداف جزئی ما، انجام واکسیناسیون فاز سوم تا ۹۰ درصد در سه ماهه دوم سال است و هدف گذاری ما این است که فاز اول، دوم و سوم واکسیناسیون را با کمک بسیج به پایان برسانیم که جمعیت تحت پوشش در این فازها، حدود ۱۲ تا ۱۴ میلیون نفر هستند».

وی با اشاره به ضرورت حصول اطمینان از رعایت قرنطینۀ موارد شناسایی شده، تاکید کرد: در دو ماه گذشته بیش از ۴۰ هزار نفر از مبتلایان کرونا مثبت که قرنطینه بوده اند، نقض قرنطینه کرده اند و این افراد همانند یک بمب ویروسی در جامعه می چرخند».

افزایش ۴٠ درصدی مرگ و میر کرونا در تهران؛ روند صعودی بیماری در استان های جنوبی

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ۱۰ استان به اوج کووید-۱۹ رسیده اند و ۶ استان نیز هنوز نشانی از روند نزولی ندارند. این شش استان شامل استان‌های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که به نظر می‌رسد طی روزهای آینده احتمالا به اوج بیماری برسند

به گفته وزارت بهداشت، در استان تهران نیز در هفته اخیر تعداد موارد مثبت سرپایی شناسایی شده، ۱۳۸۱۳ نفر بوده است؛ همچنین تعداد موارد بستری جدید ۴۱۲۷ نفر و تعداد موارد فوتی نیز ۴۵۰ نفر بوده است. در هفته اخیر در تهران نسبت به هفته ماقبل، افزایش ۱۸ درصدی موارد مثبت بستری، افزایش ۴۰.۵ درصدی تعداد موارد مرگ و میر ناشی از بیماری و افزایش حدود ۳۲ درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده ، گزارش شده است.

در هفته اخیر افزایش موارد بستری و فوت تهران تداوم یافته و بار بسیار بالایی دارد و بروز موارد بستری از متوسط کشور بالاتر رفته است. در استان البرز نیز افزایش روند بستری و فوت گزارش شده و بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است.

همچنین در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان، موارد بستری و مرگ ناشی از کرونا با شتاب نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است.