کرونا در ایران: شناسایی مواردی از عفونت قارچ سیاه در تهران؛ بنا بر آمار بهشت زهرا، ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان باخته اند / مسعود مردانی از مشاهدۀ مواردی از ابتلا به عفونت قارچ سیاه در تهران خبر داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_مسعود مردانی عضو کمیتۀ علمی ستاد مقابله با کرونا، روز چهارشنبه ۵ خرداد، از مشاهدۀ مواردی از ابتلا به عفونت قارچ سیاه در میان بیماران کرونایی در تهران خبر داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد نیز اظهار داشت که «تعداد استان‌های گرفتار به نوع هندی و آفریقایی ویروس کرونا در حال افزایش است و ترددهای بین استانی می‌تواند موجب انتشار ویروس‌های جهش‌یافته در سایر استان‌ها شود».

همچنین رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با هشدار نسبت به برگزاری تجمعات انتخاباتی اظهار داشت: «با توجه به شرایط فعلی، احتمال ایجاد پیک پنجم کرونا و خطر اوج گرفتن بیماری بسیار زیاد است».

عفونت قارچ سیاه به تهران رسید

مسعود مردانی عضو کمیتۀ علمی ستاد مقابله با کرونا و متخصص بیماری‌های عفونی، روز چهارشنبه ۵ خرداد، از مشاهدۀ مواردی از ابتلا به عفونت قارچ سیاه در تهران خبر داد و گفت: «به رغم آنکه به صورت رسمی موردی اعلام نشده اما موارد تکی بوده که بیمار کرونایی بهبود پیدا کرده ولی به دلیل مصرف کورتون و دگزامتازون به عفونت قارچی یا هوی مایکوزین مبتلا شده و در بیمارستان لقمان تهران بستری شده است».

وی افزود: «عفونت قارچ سیاه به دنبال مصرف کورتون یا دگزامتازون به وجود می‌آید که این روزها این دو دارو به عنوان درمان انتخابی ضدالتهابی برای بیماران مبتلا به کرونا در سراسر جهان استفاده می‌شود».

او درباره عوارض این بیماری گفت: «این بیماری عوارض خاصی ندارد اما اگر در سطح جامعه عفونت قارچی مهاجم فراگیر شود، منجر به مرگ و میر خواهد شد مانند کشور هندوستان که این روزها درگیر واریانت خطرناکی است و موارد ابتلا به کرونا در آن افزایش شدیدی داشته و از آنجا که بی رویه، بی حساب و کتاب کورتون و دگزامتازون تجویز می‌کنند، هزاران نفر از مبتلایان یا بهبودیافتگان کووید۱۹ درگیر بیماری مرگبار عفونت قارچ سیاه شده‌اند و بیمارستان‌ها، بخش‌ ویژه اپیدمی دایر کرده‌اند».

او با بیان اینکه «بیماری عفونت قارچی در ایران فراگیر نیست»، گفت: «مردم توجه داشته باشند از مصرف خودسرانۀ دگزامتازون و کورتون خودداری کنند و تنها با دستور پزشک آن را مصرف کنند». وی همچنین طی هشداری خطاب به پزشکان بیان کرد: «توصیه می‌کنم اگر به بیمار خود مصرف طولانی کورتون یا دگزامتازون تجویز می‌کنند، حتما او را تحت نظر قرار دهند تا به محض مشاهده نشانه‌های ابتلا به عفونت قارچی درمان مناسب ضدقارچی را آغاز کنند».

ابتلا به عفونت قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کرونا، اولین بار اواخر اردیبهشت ماه در هند مشاهده و گزارش شده بود.

بنا بر آمار بهشت زهرا، ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان باخته اند

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، روز چهارشنبه اظهار داشت که بنا بر آمار‌ بهشت‌زهرا تاکنون نزدیک به ۳۱ هزار نفر در تهران بر اثر کرونا جان‌باخته‌اند. به گفته وی، تاکنون ۳۰ هزار و ۶۸۰ نفر از جان‌باختگان کرونا در پایتخت به این آرامستان انتقال یافته‌اند که از این تعداد، ۲۱ هزار و ۶۹۶ نفر در بهشت‌زهرا و پیکر ۸۹۸۴ نفر نیز به درخواست بستگانشان برای خاکسپاری به شهرهای زادگاهشان منتقل شده است.

وی افزود که از ۳۰ هزار و ۶۸۰ جان‌باخته کرونا که اسامی آنها در بهشت زهرا ثبت شده است، ۱۸ هزار و ۵۱۲ نفر مرد و ۱۲ هزار و ۱۶۸ نفر زن بوده‌اند. وی تاکید کرد که وضعیت کرونا در تهران همچنان شکننده است و آمار ورودی متوفیان ناشی از کرونا به بهشت زهرا همچنان بالاست.

او با اشاره به اینکه «از ابتدای هفته اخیر، بار دیگر تعداد بستری‌های روزانه در تهران افزایش محسوسی پیدا کرده است»، گفت: «در حال حاضر آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در پایتخت به زیر ۱۰۰ نفر در روز رسیده است اما دال بر این نیست کسانی که در حال حاضر مبتلا شده‌اند وضعیت‌شان بحرانی نشود و در این همه‌گیری کسانی که مبتلا می‌شوند شاید دو هفته بعد بدحال شوند». وی نسبت به بروز پیک پنجم کرونا هشدار داد و گفت: «نگاه به آمار و ارقام نشان می‌دهد که وضعیت تهران مطلوب نیست و تهران باید همچنان در وضعیت قرمز تلقی شود».

آمار مورد اشاره رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران، مستند به آمار رسمی ثبت شده در بهشت زهرای تهران است با این حال به گفته علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونا در پایتخت، شامل همه جان‌باختگان کرونا در تهران نمی‌شود. در میان متوفیانی که به بهشت‌زهرا منتقل می‌شوند تنها کسانی که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در گواهی فوت آنها علت درگذشت را ابتلا به کرونا ذکر می‌کنند، به عنوان جان‌باختگان کرونا ثبت می‌شوند.