کرونا در ایران: ۴٠ درصد آمار مرگ و میر متعلق به تهران است؛ شناسایی موارد مشکوک کرونای هندی و ممنوعیت ورود اتباع پاکستانی / مدیرعامل سازمان بهشت زهرا نیز اعلام کرد که ۴٠ درصد آمار مرگ و میر کرونا در کشور متعلق به تهران است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت، از مرگ ۴۳۴ بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته خبر داد. مدیرعامل سازمان بهشت زهرا نیز اعلام کرد که ۴٠ درصد آمار مرگ و میر کرونا در کشور متعلق به تهران است و این بحران در تاریخ ۵۰ سالۀ بهشت زهرا بی سابقه بوده است. این در حالیست که چند تبعۀ هندی و پاکستانی مبتلا به کرونا در بوشهر و موارد مشکوکی از کرونای هندی و آفریقایی در هرمزگان شناسایی شده است. علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت «به نظر می‌رسد پای ویروس هندی به ایران هم رسیده باشد و ما هنوز متوجه آن نشده‌ایم».

۴٠ درصد آمار مرگ و میر کرونا متعلق به تهران است؛ بحران کرونا در تاریخ ۵۰ سالۀ بهشت زهرا بی سابقه بوده است

سعید خال مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت، اعلام کرد که حدود ۴۰ درصد قربانیان کرونایی، در تهران مورد رسیدگی قرار گرفته‌اند.

وی در جریان بازدید رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از مجموعه بهشت زهرا با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در این مجموعه گفت: «بحران کرونا در طول تاریخ ۵۰ ساله بهشت زهرا بی سابقه بوده است و کارکنان این سازمان، ۱۴ ماه سخت را پشت سرگذاشته اند».

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در ادامه گفت: «از حدود ۶۸ هزار متوفی کرونایی در کشور، عملیات تطهیر حدود ۲۷ هزار و ۵۰۰ متوفی در بهشت زهرا انجام شده است، یعنی حدود ۴۰ درصد متوفیان کرونایی از سوی تهران و ۶۰ درصد دیگر آن در ۳۰ استان مورد رسیدگی قرار گرفته است».

موارد مشکوک کرونای هندی و آفریقایی در هرمزگان؛ تکمیل ظرفیت تخت های آی سی یو

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، روز چهارشنبه گفت: «تاکنون مورد مثبت قطعی شناسایی شده کرونای هندی و آفریقایی در استان نداشتیم، اما موارد مشکوکی بوده که برای تشخیص به تهران فرستاد شده و در صورت مثبت بودن نتیجه اعلام خواهد شد». وی بیان کرد: «با توجه به مراودات زیاد هرمزگان با کشورهای خارجی به هر حال در معرض خطر بیشتر است».

وی با اشاره به اینکه شمار جان باختگان کرونا در استان ۱۱۲۲ نفر است، اظهار کرد: «با بستری شدن ۱۰۱ بیمار جدید شمار بستری‌ها در استان به ۴۴۹ نفر رسید که ۷۲ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و حال ۱۶ نفر وخیم است».

حسین فرشیدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان نیز با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد تخت های ICU در هرمزگان اشغال هستند، گفت: «در خصوص ویروس جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی در هرمزگان منتظر پاسخ انستیتو پاستور هستیم».

وی افزود: « در بندرلنگه تخت های اختصاص داده شده به کووید، پر شده است و تقویت شهرستان میناب جهت پوشش بیماران بدحال شرق استان و شهرستان بندرلنگه جهت پوشش بیماران غرب استان صورت گرفته است. »

شناسایی هفت تبعۀ هندی و دو پاکستانی مبتلا به کرونا در بوشهر

علی حسن‌پور دادستان مرکز استان بوشهر، روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت، از صدور حکم قضایی برای هفت تبعه هندی و دو پاکستانی مبتلا به کرونا خبر داد.

وی با اشاره به ماجرای ورود هندی های مبتلا به کرونا از مرز استان های همجوار به بوشهر، گفت: «در پی اعلام گزارش شبکۀ بهداشت شهرستان بوشهر مبنی بر مثبت بودن تست کرونای ۷ تبعه هندی و ۲ تبعه پاکستانی در دو مرکز اقامتی در شهر بوشهر دستورات قضایی جهت قرنطینه شدن این اتباع صادر شد.»

وی افزود: «این اقدام در راستای جلوگیری از تردد و حضور آنان در اماکن‌ عمومی و به منظور پیشگیری از انتشار و شیوع ویروس کرونا که نوع آن تاکنون مشخص نشده، توسط این دادستانی صادر گردیده است».

آیا کرونای هندی به ایران رسیده است؟

علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، روز چهارشنبه گفت: «در مورد زمان ورود ویروس هندی به ایران نمی‌توان نظر داد و برای من هم قابل قبول نیست که ویروسی که در کشورهای همسایه از جمله پاکستان و افغانستان کولاک می‌کند به ایران نیامده باشد. به نظر می‌رسد پای ویروس هندی به ایران هم رسیده باشد و فقط ما هنوز متوجه آن نشده‌ایم. نمی‌خواهیم مردم را بترسانیم اما باید از شرایط آگاه و مطلع باشند، نباید از واریانت‌های جدید بترسیم بلکه باید دنبال چاره جویی باشیم».

وی ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون ویژگی‌های کرونای جهش یافته هندی، گفت: «بر اساس اطلاعات محدود اعلام می‌شود که کیفیت واکسن‌ها می‌تواند ۵۰ درصد نسبت به این واریانت جدید کاهش یابد. بنابراین احتمال ابتلای مجدد هم در کسانی که واکسن زدند و هم در بهبود یافتگان وجود دارد. با واریانتی روبرو هستیم که هم سرعت انتقال بسیار بالایی دارد و هم سبب نگرانی‌ می‌شود که اگر این جهش در کل کشور و جهان به گردش درآید برنامه‌های واکسیناسیون دچار مشکل شود».

افزایش چشمگیر ابتلای کودکان به کرونا در مشهد

غلامرضا خادمی رئیس بخش آی‌سی‌یوی کرونای بیمارستان اکبر مشهد، روز چهارشنبه گفت: «ابتلای کودکان به کرونا بسیار زیاد است و از هر ۱۰ کودکی که به کلینیک مراجعه می‌کنند، ۶ نفر آنها به بیماری کرونا مبتلا شدند و شیوع بیماری در کودکان بسیار زیاد است».

رئیس بخش آی‌سی‌یوی کرونای بیمارستان اکبر مشهد در خصوص علائم کرونا در کودکان ادامه داد: «این علائم در حال حاضر بیشتر با علائم سرماخوردگی، گرفتگی صدا، تب متوسط، اسهال و استفراغ و دل درد دیده می‌شود و گاهی اوقات علائم با اسهال و استفراغ و دل درد شروع می‌شود.»

رئیس بخش آی‌سی‌یوی کرونای بیمارستان اکبر مشهد، ضمن تأکید بر تسریع واکسیناسیون، گفت: «بستن پارک‌ها کار اشتباهی است و هیچ تاثیری در افزایش شیوع بیماری کرونا ندارد. خواهش من این است که زودتر پارک‌ها را باز کنند چون وضعیت روحی مردم رو به افسردگی است».

ورود اتباع پاکستانی به ایران متوقف شد؛ تردد کالا از هند و پاکستان همچنان برقرار است

پس از گذشت چند روز از اعلام ممنوعیت تردد مسافر در مرز پاکستان و از مبدأ یا به مقصد هند به دلیل شیوع ویروس کرونای هندی، مسئولان گمرک ایران اعلام کردند که از امروز و با مصوبه ستاد کرونا، تردد از مرز زمینی پاکستان ممنوع شده و فقط اتباع امکان بازگشت به کشور خودشان را دارند. به گفتۀ مسئولان تردد کالا بین ایران و کشورهای هند و پاکستان متوقف نیست و با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.

روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران، در رابطه با آخرین وضعیت اجرایی شدن ممنوعیت تردد مسافر از/ به پاکستان و هند و حتی تردد کالا از هند، گفت که با وجودی اعلامی که چند روز پیش انجام شد تا کنون ابلاغیه رسمی از سوی ستاد ملی کرونا به گمرک ایران در مورد اعمال این ممنوعیت صورت نگرفته ولی بر اساس تصمیم ستاد کرونای استان سیستان و بلوچستان و ابلاغ آن به اعضای ستاد، از امروز(چهارشنبه) تردد مسافر در مرز میرجاوه پاکستان به عنوان مرز رسمی با ایران ممنوع شده است.

اعلام ممنوعیت تردد مسافر از هند و پاکستان از روز شنبه ۴ اردیبهشت و از سوی ستاد ملی کرونا و حتی وزارت کشور صورت گرفت ولی تا روز گذشته نیز به دلیل عدم ابلاغ، ۱۹۲ مسافر در مرز ایران و پاکستان جابجا شده بودند.

واکسیناسیون اتباع چینی در بیمارستانی در تهران؛ نقض قرنطینه ۴۸ هزار کرونا مثبت در کشور

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، روز چهارشنبه با اشاره به جایگزینی انواع ویروس‌های جهش یافته کرونا با واریانت ووهان، گفت: «اکثراً سوش انگلیسی کشور را درگیر کرده است و روزانه حدود ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ بستری مثبت کرونا داریم».

وی افزود: «متأسفانه تاکنون ۴۸ هزار کرونا مثبت نقض قرنطینه کردند و تعداد زیادی از آنها بالای ۱۰۰۰ کیلومتر در سطح کشور تردد کردند». وی با تأکید بر تسریع در روند واکسیناسیون، گفت: «واکسیناسیون بحثی مهم و یک میدان رقابت است تا سریع تر کشورها به واکسن دست یابند و اگر واکسیناسیون در سطح دنیا به تعویق افتد، این زنجیره به درستی قطع نخواهد شد».

رئیسی همچنین درباره تصاویر منتشر شده از واکسیناسیون اتباع چینی در بیمارستان نیکان تهران، گفت: «ما بحث تزریق واکسن برای اتباع خارجی در دستور کار نداریم اما، سفارتخانه‌ها برای کارمندان خودشان چون باید زیرنظر پزشک تزریق واکسن انجام شود، با یک مرکز درمانی هماهنگ می‌کنند و واکسن دریافت می‌کنند. این واکسن‌ها برای کشور ما نیست و در سامانه ما هم ثبت نمی‌شود.»

پیگیری هلال احمر برای واردات واکسن از چین، هند و روسیه

محمد قوسیان مقدم سخنگو و دبیرکل جمعیت هلال احمر دربارۀ واردات واکسن، گفت: «همچنان پیگیر واردات واکسن از سه کشور هدف روسیه، هند و چین هستیم؛ واکسن در دنیا وضعیت خاصی دارد، ما از همه راه‌هایی که بتوانیم واکسن را تهیه کنیم، اقدام خواهیم کرد. ۱۳۰ کشور هنوز نتوانسته‌اند، هیچ واکسنی تهیه کنند و اگر واکسنی وارد کشور کنیم در فرودگاه به وزارت بهداشت، تحویل داده خواهد شد».

وی افزود: با توجه به اینکه ما حوزه درمان و توانبخشی داریم، از همین رو برای نیروهای که در مرزها حضور دارند، از وزارت‌خانه درخواست واکسن کردیم و دانشگاه‌‌های علوم پزشکی سهیمه‌ای در نظر گرفته‌اند».

آمار رسمی کرونا در ایران:

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۷۴۴ هزار و ۹۱۴ نفر دُوز اول واکسن کرونا و ۱۹۳ هزار و ۸۴۰ نفر نیز دوُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۹۳۸ هزار و ۷۵۴ دوُز رسید. همچنین تا پایان هفته تزریق واکسن برای ۸۵ ساله‌ها تمام خواهد شد.

به گفتۀ سخنگوی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۸ اردیبهشت و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۱ هزار و ۷۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۴۶۷ نفر از آنها بستری شدند.

همچنین مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۴۵۹ هزار و ۹۰۶ نفر رسید ه است و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۳۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۰ هزار و ۹۶۶ نفر رسیده است.

همچنین ۵۳۳۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

در حال حاضر ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۵۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۷۴ شهر در وضعیت زرد و ۹ شهر در وضعیت آبی قرار دارند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت از مبدأ و به مقصد شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.

این آمار در شرایطی اعلام شده که نگرانی‌ها از احتمال ورود ویروس جهش‌یافته‌ای که نخستین‌ بار در هند مشاهده شده نیز افزایش یافته است.