کرۀ شمالی سیاست جو بایدن در برابر پیونگ یانگ را «خصمانه» دانست

پایگاه خبری / تحلیلی نگامکرۀ شمالی در واکنش به اظهارات اخیر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا دربارۀ برنامۀ هسته ای این کشور، سیاست «خصمانۀ» دولت واشنگتن در برابر پیونگ یانگ را محکوم کرد. پیش از این، سخنگوی کاخ سفید تأکید کرده بود که هدف دولت واشنگتن، خلع سلاح هسته ای کرۀ شمالی است.

وزارت امور خارجۀ کرۀ شمالی، روز یکشنبه ۲ مِه/۱۲ اردیبهشت، طی بیانیه ای اعلام کرد که اظهارات اخیر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، نشان دهندۀ تداوم سیاست‌های خصمانه دولت واشنگتن بر علیه دولت پیونگ یانگ است.

در این بیانیه که توسط خبرگزاری رسمی کرۀ شمالی (KCNA) منتشر شده، آمده است: «جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با اتخاذ رویکرد و موضعی منسوخ در برابر کرۀ شمالی، خطای بزرگی مرتکب شده است».

وزارت امور خارجۀ کرۀ شمالی همچنین جو بایدن را متهم کرده است که با انتقاد از نقض حقوق بشر در کرۀ شمالی، به کیم جونگ اون رهبر این کشور توهین کرده است.

در ادامۀ این بیانیه آمده است: «ما بارها به ایالات متحدۀ آمریکا هشدار داده ایم که هرگونه اقدامات تحریک آمیز، به زیان این کشور تمام خواهد شد».

“کوُن جانگ گان” یکی از مقامات وزارت امور خارجۀ کرۀ شمالی نیز تصریح کرد: «اظهارات جو بایدن، به طور آشکار منعکس کنندۀ قصد او برای تداوم اتخاذ سیاستی خصمانه بر علیه کره شمالی است، همان سیاستی که ایالات متحده برای بیش از نیم قرن در برابر پیونگ یانگ دنبال کرده است».

وی با اشاره به اظهارات جو بایدن دربارۀ برنامۀ هسته ای پیونگ یانگ، افزود: «دیپلماسی و سیاست آمریکا، به مثابۀ پلاکاردی دروغین و سرپوشی است برای پنهان کردن مقاصد خصمانۀ این کشور در برابر جمهوری دموکراتیک خلق کره».

این مسئول وزارت امورخارجۀ کرۀ شمالی تأکید کرد: «اکنون که محور اصلی سیاست جدید آمریکا در برابر جمهوری دموکراتیک خلق کره، به روشنی اعلام شده است، ما نیز به این اقدامات پاسخ مقتضی خواهیم داد».

پیش از این، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، در جریان سخنرانی اخیر خود در کنگره، اظهار داشت که برنامۀ هسته ای کره شمالی تهدیدی جدی برای امنیت ایالات متحده و امنیت جهانی به شمار می رود.

جو بایدن همچنین تأکید کرد که دولت او قصد دارد با به کارگیری دیپلماسی و نیز سیاست بازدارندگی شدید، از جاه طلبی های هسته ای دولت پیونگ یانگ جلوگیری کند.

از سوی دیگر، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز روز جمعه اعلام کرد که دولت واشنگتن به دنبال به کارگیری ابزار دیپلماتیک و اتخاذ رویکردی عملی و حساب شده در برابر دولت پیونگ یانگ است و تأکید کرد: «هدف ما خلع سلاح هسته ای کره شمالی است».

وی با اشاره به رویکرد دونالد ترامپ در برابر کرۀ شمالی، افزود: «سیاست ما بر محور دستیابی به توافقی بزرگ نخواهد بود؛ اما بر صبر استراتژیک (اصطلاحی که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما استفاده می شد) نیز متکی نخواهد بود».

این در حالیست که “مون جائه این” رئیس جمهوری کرۀ جنوبی در تاریخ ۲١ آوریل، از جو بایدن خواست مذاکرات با دولت پیونگ یانگ را از سر بگیرد.

وی که قرار است در تاریخ ٢١ مِه در کاخ سفید با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا دیدار داشته باشد، بر اهمیت تمایل دولت واشنگتن و پیونگ یانگ جهت برقراری گفتگو و مذاکره ای رو در رو در اسرع وقت، تأکید کرده است.

این در حالیست که بنا به گفتۀ مقامات آمریکا، دولت پیونگ یانگ تماس های دیپلماتیک از سوی دولت جو بایدن را بی پاسخ گذاشته است. تا کنون تحریم‌های آمریکا و فشارهای بین المللی علیه کره شمالی تاکنون نتوانسته است این کشور را وادار به توقف برنامه هسته‌ای و موشکی خود کند.