کشته‌شدن عالی‌ترین فرمانده داعش در عراق

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، نخست‌وزیر عراق، مصطفی کاظمی پنجشنبه شب اعلام کرد که نیروهای نظامی کشورش موفق شده‌اند، عالی‌ترین فرمانده گروه تروریستی داعش را بکشند. این گروه هفته گذشته در مرگبارترین حمله عراق در چند سال گذشته بیش از ۳۰ نفر را در بغداد کشته بود.


کاظمی گفت ابویاسر العیساوی، که «والی» این گروه در عراق بوده به دست نیروهای امنیتی این کشور کشته شده است. او گفت نیروهای اطلاعاتی عراق این عملیات را رهبری کرده‌اند.


نخست‌وزیر عراق در صفحه توییترش نوشت: «وعده‌ای دادیم و به آن عمل کردیم. گفته بودم دنبال تروریست‌های داعش می‌برویم. بهشان پاسخی کوبنده دادیم.»


دولت عراق بیش از سه سال پیش، در اواخر سال ۲۰۱۷، اعلام کرده بود که داعش تمام اراضی تحت کنترل خود در این کشور را از دست داده است. داعش اما به حملات تروریستی در گوشه‌کنار عراق و سوریه ادامه می‌دهد و نیروهایی نیز در برخی کشورهای آفریقا همون نیجریه و موزامبیک دارد.


ائتلاف وسیع ضدداعش به رهبری آمریکا نقشی کلیدی در شکست این گروه داشت. ایران نیز تحت لوای نیروی قدس سپاه پاسداران به مبارزه با این گروه دست زد. در چند سال گذشته حملات داعش عمدتا محدود به مناطق دورافتاده در شمال و غرب این کشور بوده‌اند اما حمله انتحاری هفته گذشته در بغداد حداقل ۳۲ نفر کشته و بیش از صد نفر زخمی بر جای گذاشت.


العیساوی (که به نام جبار متولد شد و نام «ابویاسر» را پس از ورود به داعش برگزید) متولد منطقه فلوجه در غرب عراق است و از سال گذشته به عنوان مهم‌ترین فرمانده داعش در عراق شناسایی شده است.


خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع ارشد امنیتی در عراق گفت العیساوی در چند سال گذشته در نبردهای مختلفی در عراق و سوریه شرکت کرده‌ است.


به گفته این منابع، عیساوی دیروز (چهارشنبه) در نقطه دورافتاده‌ای در شمال استان کرکوک کشته شده است. ائتلاف تحت رهبری آمریکا با انجام پنج حمله هوایی که مجموعا ده نیروی داعشی را نابود کرد در این عملیات شرکت داشت.


ائتلاف هنوز به طور رسمی به این خبر واکنش نشان نداده است.


اما نیروی مبارزه با تروریسم عراق در صفحه فیس‌بوک خود این خبر را تایید کرد و از نقش خود خبر داد. این گروه مهم از نیروهای امنیتی عراق مورد احترام وسیع مردم این کشور است و با «حشد شعبی»، مجموعه‌ای از گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، تفاوت دارد.


نیروهای آمریکایی ائتلاف ضدداعش همچنان به خروج خود از عراق ادامه می‌دهند. آن‌ها اخیرا پایگاه‌های مختلف در سراسر کشور را تخلیه کرده‌اند و اکنون بیشتر در بغداد و پایگاه عین الاسد در استان انبار حضور دارند — یعنی همان پایگاهی که جمهوری اسلامی در پاسخ به کشتن قاسم سلیمانی دست به حمله به آن زد.


حمله هفته گذشته در بغداد باعث نگرانی‌هایی در مورد ظرفیت‌های اطلاعاتی و امنیتی دولت عراق شده بود.


عراق در پاییز امسال وارد یک انتخابات زودهنگام و سرنوشت‌ساز می‌شود.