کشته شدن سه بلوچ اهل سنت ایرانی در سوریه

سلمان بامری، عمر ملازهی و مراد عبداللهی اولین کشته شدگان اعزام اجباری جوانان اهل سنت بلوچ توسط سپاه به سوریه هستند ، پیشتر نگام در گزارشی تحت عنوان : علت رفتن جوانان به دمشق در مصاحبه با فعال بلوچ ، سپاه جوانان بلوچ را در تنگنا قرار می دهد که به سوریه بروند ، خبر داد که : منابع خبری استان سیستان و بلوچستان از تلاش سپاه پاسداران برای جذب و اعزام نیروهای بومی این استان به جنگ داخلی سوریه خبر می‌دهند. رضا شیرانی، فعال سیاسی بلوچ و برادر یکی از شهروندان این استان، که قرار بوده به سوریه اعزام شود، به روز می‌گوید سپاه از اهرم‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی برای جذب نیرو در استان بلوچستان استفاده می‌کند.
به گزارش نگام سایت کمپین فعالین بلوچ نیز به نقل از منابع “موثق” و بستگان خبر داده بود که روز چهارشنبه، ۲۹ مهرماه، یک گروه ۲۵ نفری متشکل از جوانان منطقه فنوج و نیکشهر به وسیله ۴ دستگاه خودرو نظامی جهت اعزام به سوریه به تهران منتقل شده‌اند ، بر اساس این گزارش آنها طی تماس تلفنی به خانواده‌های خود گفته‌اند برای “آموزش” در یک پادگان نظامی به سر می‌برند و تا مدتی امکان برقراری تماس ندارند.
سایت کمپین فعالین بلوچستان که ابتدا خبر اعزام شهروندان این استان به سوریه را با عنوان “سوء استفاده سپاه از فقر” منتشر کرده، خبر داده افراد اعزام شده بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند و به هر کدام مبلغ ماهیانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ازای ۴۵ روز ماموریت و ۴۵ روز دیگر استراحت تعلق می گیرد ، بر اساس این گزارش این نیروها بیشتر از مناطق روستایی‌نشین و اهل‌سنت فنوچ و نیکشهر اعزام شده‌اند.
برخی دیگر از گزارش‌ها اما می‌گویند اعزام نیرو از این استان به شهروندان بلوچ محدود نیست و سپاه افرادی را هم از شهرهای شیعه‌نشین زابل، دلگان، بزمان و بشاگرد نیز با اعطای امتیازات مشابه به سوریه اعزام کرده است ، به گفته فعالان سیاسی، ازسال ۲۰۰۷ همه اعضای تسلیمی گروه‌های مخالف مشمول حقوق بازنشستگی سپاه قرار گرفتند.
خبر تلاش سپاه برای جذب و اعزام نیرو از استان محروم سیستان و بلوچستان درحالیست که پیشتر گزارش شده بود این نهاد از شهروندان افغانستانی پناهجو به ایران در جنگ سوریه استفاده می‌کند ، چندی پیش شماری از پناهجویان افغان که از راه یونان خود را به اروپا رسانده‌ بودند، به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که ایران افغانستانی ‌های ساکن این کشور را که مدارک اقامتی ندارند، به سوریه می‌فرستد تا در کنار نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور بجنگند.
به گزارش خبرگزاری های ایران “پیکر هفت کشته شده ی شیعه و سنی مدافع حرم با حضور مردم سیستان و بلوچستان، مسئولان و خانواده شهدا و ایثارگران در شهرستان های نیکشهر، دلگان و بزمان تشییع و خاکسپاری شدند.
ایسنا هم به نقل از روابط عمومی سپاه سلمان استان سیستان وبلوچستان نوشت: پیکر پاک و مطهر بسیجیان شهید سلمان برجسته و عمر ملازهی از مسجد فاطمه الزهرا(س) میدان شهدای گمنام شهرستان نیکشهر، شهدا بسیجی نظرمحمد بامری، اصغر بامری، مراد عبداللهی و پرویز بامری از مصلی امام علی(ع) شهرستان دلگان و بسیجی شهید سید محسن سجادی از مسجد جامع شهرستان بزمان تشییع می شوند.

نیکشهر در ۵۱۰ کیلومتری و گلمورتی مرکز شهرستان دلگان در۴۸۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده اند.
بزمان در ۱۰۰ کیلومتری ایرانشهر و این شهر نیز در فاصله ۳۴۰ کیلومتری جنوب زاهدان قرار دارد.

بنا بر ادعای خبرگزاری های دولتی ایران از زمان آغاز بحران در سوریه در سال ۲۰۱۱ تاکنون شماری از نیروهای سپاه پاسداران ایران به عنوان مشاور نظامی به سوریه اعزام شده اند و همزمان شماری از شهروندان ایرانی و شهروندان شیعه عراقی، افغانستانی و پاکستانی نیز در قالب مجموعه های مدافع حرم به صورت داوطلبانه برای دفاع از مقدسات اسلامی در سوریه در برابر حملات گروه های افراط گرای اسلامی به سوریه رفته اند.