کلاس دروازه بانی برای خبرنگاران

 

مهین دخت ایرانی 

 

امروز در اتوبوس خانمی را دیدم که به شدت نگران و ناراحت بود نه از روی فضولی بلکه از روی فصولی از او پرسیدم خانم احساس میکنم نا احت هستید چیزی شده است؟؟ گفت: از دست این خبرنگاران بیشعور! گفتم تم خبرنگاران بیشعور؟؟ مگر چه کار کرده اند و در ذهن خود تا جواب سوالم را بدهد خودم پاسخ خودم را دادم فکر کردم حتما به خاطر دروغ هایی است که در اخبارها می‌شنود اما زن جواب داد اصلا دروازه بانی بلند نیستند!! این‌طور که آنها دارند خبررسانی می‌کنند سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. گفتم: دروازه بانی؟ چطور؟ گفت: پسرم از دیروز مدرسه نمی‌رود. گفتم: چرا؟ به خبرنگاران چه ربطی دارد؟ گفت: از چند روز پیش خبری در خبرگزاری خوانده و تصمیم گرفته است دیگر درس نخواند. می‌گوید این چند سال هم اشتباه کرده است مدرسه رفته است. پرسیدم: چه خبری خوانده است؟
پاسخ داد: همین خبری که درباره چهارهزار کارمند مترو است که سر کار نمی‌روند اما حقوق می‌گیرند. گفتم: بله آن خبر را خوانده‌ام، یکی از مسئولین افشا کرده است. گفت: مسئولین هم نباید هر چیزی را بگویند. این طور که نمی‌شود. حالا چهارهزار نفر تا لنگ ظهر می‌خوایند اما بیمه و حقوق و مزایا دارند نوش جان‌شان. به بقیه ملت که نباید اطلاع‌رسانی بشود. الان چه کسی می‌آید با بچه من حرف بزند که درس بخواند؟ گفتم: حرف حسابش چیست؟ گفت: می‌گوید وقتی می‌شود با رانت استخدام شد و حتی سر کار هم نرفت چرا درس بخوانم. به موقعش یک رانت یا پارتی پیدا می‌کنم و استخدام می‌شوم و شغلی مثل همین کارمندان بی‌کار مترو پیدا می‌کنم. حتا شنیدم به برادرش می‌گفت آدم باید بعد از یک اختلاس خوب خیلی سریع کشور را ترک کند و برود.

گفتم: پسرتان نیاز به مشاوره دارد. گفت: اگر پسر من نیاز به مشاوره دارد همه بچه‌های دبیرستانی باید بروند مشاوره. چون اینها گروهی دارند در تلگرام که یک بار دیدم دارند درباره انواع راه‌های پول‌دار شدن بحث می‌کردند و عکس گروه‌شان هم عکس ب.ز بود. گفتم: پس قضیه بیخ پیدا کرده است. گفت: بله متاسفانه واقعا روزی هزار بار آرزو می‌کنم به جای فکر کردن به اختلاس برود نهنگ آبی بازی کند. بهتر نیست؟ یعنی لااقل آدم می‌داند تهش خودش را می‌کشد. اما این فکرهای پلید اختلاس و زود پول‌دار شدن معلوم نیست سر از کجا درمی‌آورد و بعد در ایستگاه آزادی پیاده شد. با خود فکر کردم کاش بیرانوند یک کلاس توجیهی برای خبرنگاران بگذارد و دروازه بانی را به صورت حرفه ای به آنها آموزش دهد.