کمالوندی: بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر اوایل آبان با حضور مقام‌های روس آغاز می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد که «مراسم رسمی بتن‌ریزی واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر در اوایل آبان ماه با حضور مقام‌هایی از روسیه و ایران» برگزار خواهد شد.

کمالوندی با بیان اینکه «روند پیشرفت کار در واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر طبق زمان‌بندی از پیش تعیین شده و حتی جلوتر از زمان در حال انجام است»، گفت: «حدود سه هفته دیگر، اوایل آبان ماه در مراسمی با حضور مقامات دو کشور به طور رسمی و با حضور رسانه‌ها از مرحله بتن‌ریزی واحد ۲ بازدید خواهد شد.»

قرارداد احداث ۲ واحد جدید نیروگاه اتمی بوشهر در آبان‌ماه سال ۱۳۹۳ بین شرکت تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران و شرکت روسی اتم استروی اکسپورت  امضا شد. موضوع قرارداد شامل طراحی، احداث و راه‌اندازی دو واحد راکتور هسته‌ای هر یک به قدرت ۱۰۵۷ مگاوات الکتریکی است. اجرای این قرارداد پس از پرداخت کامل پیش پرداخت پیشبینی شده در قرار داد از سوی ایران در دی ماه ۱۳۹۵ آغاز شد.

تاکنون در مرحله نخست عملیات گودبرداری واحد ۲ اتمی بوشهر در نهم آبان ۱۳۹۶ با حضور علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، و الکسی لیخاچوف، رییس شرکت روس اتم، در بوشهر، آغاز و اجرا شده است. مرحله دوم بتن‌ریزی است که از زمان شروع پروژه در دی ماه ۱۳۹۵ و بر اساس زمان‌بندی باید طی ۳۳ ماه انجام می‌شد.

بهروز کمالوندی تاکید کرده است که مرحله  بتن‌ریزی «جلوتر از زمان» مقرر در حال انجام است اما پیشتر و در فروردین ماه سال‌جاری، محمود جعفری، مدیر اجرایی طرح ساخت واحد۲ نیروگاه اتمی بوشهر، اعلام کرده بود که «بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده  بتن‌ریزی راکتور واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر اواخر خرداد تا اوایل تیرماه ۱۳۹۸ آغاز می‌شود.»

ساخت دو واحد از نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۳۵۴ و یک سال بعد از تاسیس سازمان انرژی اتمی ایران براساس قراردادی با شرکت کرافت ورک یونیون از شرکت‌های وابسته به  زیمنس آلمان آغاز شد اما سه سال بعد با وقوع انقلاب در ایران و در حالی که حدود ۷۵ درصد واحد اول و ۶۰ درصد واحد دوم نیروگاه ساخته شده بود، متوقف شد.

ساخت این نیروگاه در سال ۱۳۶۸ پس از سفر اکبر هاشمی رفسنجانی به روسیه و امضای موافقتنامه همکاری میان دو کشور و پس از آن امضای موافتنامه همکاری هسته‌ای میان ایران و روسیه در سال ۱۳۷۱ آغاز شد. دو سال بعد قرار داد تکمیل واحد اول نیروگاه بوشهر تا سال ۱۳۷۹ میان سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت اتم استوری اکسپورت روسیه امضا شد.

ارزش این قرارداد در زمان امضای آن ابتدا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بود اما مشخص نیست که در نهایت تا زمان تکمیل آن چه مبلغی به طرف روسی پرداخت شده است.

واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر در نهایت با گذشت ۳۶ سال از زمان آغاز این پروژه و با تاخیری ۱۱ ساله از سوی شرکت روسی، در شهریور ۱۳۹۰ به بهره برداری رسید.

قرار داد ساخت دو واحد دیگر از نیروگاه اتمی بوشهر نیز بنابر اعلام خبرگزاری جمهوری اسلامی با برآورد ۱۰ میلیارد دلاری از سال ۱۳۹۵ با طرف روسی منعقد شده است.