کمالوندی: عوامل خرابکاری در سایت غنی‌سازی نطنز شناسایی شده‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران مدعی شده‌است عوامل خرابکاری در سایت غنی‌سازی نطنز شناسایی شده‌اند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره آخرین تحولات مربوط حادثه انفجار و آتش سوزی در تاسیسات هسته‌ای نطنز و احتمال اینکه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جاسوس باشند، افزود:

ما غیر از بازرس، بارها حملات سایبری را داشتیم و آنها را دفع کردیم. تعداد زیادی خرابکاری صنعتی داشتیم و از موارد زیادی که کشف کردیم، نمایشگاهی داریم که البته همه اینها مواردی نیست که بخواهیم به بازرس انتساب دهیم. اما می‌تواند بازرس هم عامل باشد. باید مراقبت کنیم و می‌توانم بگویم مراقبت خوبی هم شده و اشراف کامل وجود دارد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه حادثه نطنز متاسفانه جنبه خرابکاری دارد، گفت: این سازمان‌های امنیتی هستند که باید دقیق بررسی کنند و قرار هم بر این بوده که آنها در این باره اظهار نظر کنند و تحقیقاتشان ادامه دارد و تا آنجایی که اطلاع داریم عوامل را کشف کرده‌اند و دلایل، روش و چگونگی را هم می‌دانند و نسبت به این موضوع اشراف دارند. ما جزییات دقیق را نمی‌دانیم، اما تا اندازه‌ای که به ما گفته‌اند، چون موضوع در دست پیگیری و بررسی است معذوریم که بیشتر در رابطه با آن صحبت کنیم.

کمالوندی با بیان اینکه هدف آن‌ها ضربه زدن به ما در تولید مواد غنی شده است، ولی نتوانستند به هدف خود برسند، لذا ما یک سالن دیگر هم به تجهیزات خود اضافه می‌کنیم، اکنون تولید ما صدمه‌ای ندیده و تلاش مذبوحانه آن‌ها، ما را متوقف نکرده است، با تشبیه کردن صحنه فعلی به صحنه جنگ گفت: ممکن است در این صحنه ضربه‌ای بخوریم ولی این صحنه انگیزه ما برای دفاع و کار را بیشتر کرده است.

پیشتر کمالوندی دوم شهریور در گفت‌وگو با شبکه العالم برای اولین بار تأیید کرده بود که حادثه نظنز خرابکاری بوده، اما گفته بود که «جزئیات آن را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد».

ایران حادثه انفجار ۱۲ تیرماه در تأسیسات نطنز را تأیید کرده، اما هنوز درباره دلیل آن توضیحی نداده است.

کمالوندی قبلاً گفته بود خسارت حادثه سوله سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز «قابل توجه» است.

بر اساس ارزیابی اولیه کارشناسان که با تطبیق عکس‌های منتشرشده توسط سازمان انرژی اتمی ایران و تصاویر ماهواره‌ای گوگل انجام شده، محل «حادثه» مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران بوده است.