کمالی: احمدی‌نژاد و رئیسی هر دو از یک جریان سیاسی محسوب می‌شود/ شاید فراجناحی از نظر آقای رییسی «فراگروهی» بوده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_حسین کمالی رییس خانه احزاب کشور می‌گوید: نمی‌توان از تمام کسانی که در انتخابات ریاست جمهوری از ابراهیم رییسی حمایت کردند توقع داشت که کنار گذاشته شوند و فراجناحی عمل کنند، شاید فراجناحی از نظر آقای رییسی «فراگروهی» بوده است.

حسین کمالی درباره چالش‌های پیش روی دولت سیدابراهیم رییسی، گفت:‌ آقای رییسی به عنوان رییس‌جمهور منتخب با چالش‌های متعددی روبرو است. دولت جدید برای حل و فصل مشکلات پیش رو باید تلاش مضاعفی را به کار گرفته و از افراد خبره و توانمند در زمینه های کاری استفاده کند. مسائلی چون روابط بین‌الملل و سیاست خارجی، اقتصاد از جمله گرانی‌ و بیکاری در کشور، مسائل اداری و امور داخلی، اشکالاتی که در سیستم مدیریت شهری وجود دارد، محیط زیست که چالش پیش روی جامعه است، مشکلات مربوط به جوانان و عدم رضایتی که در اکثر آنان مشاهده می‌شود به عنوان معضلات پیش روی رییس جمهور است. همچنین در رابطه با سالمندان و ناامیدی که در این مجموعه وجود دارد و نیز بحث کرونا و عدم تأمین دارو برای بیماران و تأمین واکسن که تا به حال جدی گرفته نشده است، بحث تناسب و عدم تناسب درآمدها و افزایش قیمت‌ها و کاهش سطح توانمندی مردم برای تامین مایحتاج و دیگر موضوعات دیگر که دولت یک دریا کار پیش رو دارد و باید به تمام این‌ها پرداخته شود.

وی در خصوص کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم که برخی از آنان نیز در دولت محمود احمدی‌نژاد بوده‌اند، گفت:‌ اگر فرض می‌کنید آقای احمدی‌نژاد در جناح خاصی است نوع نگاه‌تان متفاوت خواهد بود. همان طور که آقای احمدی‌نژاد در جریان اصولگرایی است بلکه اصولگرای سنتی و آقای رییسی هم در همین جریان تعریف می‌شوند که همه آنان در یک مجموعه هستند. نمی توان توقع داشت تمام کسانی که در انتخابات ریاست جمهوری از آقای رییسی حمایت کردند کنار گذاشته شوند و فراجناحی عمل کنند؛ شاید فراجناحی از نظر آقای رییسی «فراگروهی» بوده است. طبیعتاً کابینه کاملا اصولگرایی است که به خواست ایشان از جوانان استفاده و به آنان نقش داده شده که در نوع خود کار بسیار ارزشمندی است، اما باید این جوانان تخصص لازم در اداره‌ی امور را داشته باشند و بتوانند وظایف خود را به درستی انجام بدهند که این مسأله به شناخت و بررسی آقای رییسی و دوستانشان برمی‌گردد. فکر میکنم در این زمینه کاستی‌هایی وجود داشته است که انشاالله در ادامه بررسی‌ها مورد حل و فصل قرار بگیرد.

کمالی با بیان اینکه با توجه به شرایط کشور احتمالا مجلس مجبور باشد که کابینه را تایید کند، گفت: در بعضی حوزه ها افراد بسیار توانمند و شایسته‌تری قابل شناسایی بودند که می‌توانستند نقش بهتری را ایفا کنند و رییس‌جمهوری توانمند، مقتدر و ملی را بسازند. با این حال، رییسی با مشکلات زیادی روبرو است و اگر بخواهد ملی و فراجناحی عمل کند و از جریانات و افراد مختلف با توانمندی‌های موجود در کشور به صورت کامل و با به گزینی استفاده کند، دوستان و هم گروه‌های خود را از دست خواهد داد و از او دلخور خواهند شد. ولی اگر بخواهد آن‌ها را حفظ کرده و از دست ندهد نه تنها به رییس‌جمهور ملی تبدیل نخواهد شد، بلکه یک رییس جمهور جناحی خواهد بود که ظاهرا این سیاست بیشتر مورد پسند قرار گرفته است.