کمتر از ۲۶ روز تا انتخابات؛ کدخدایی: تبلیغ انتخاباتی زودهنگام در فضای مجازی خلاف قانون است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ سخنگوی شورای نگهبان به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هشدار داد تا اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها تبلیغات خلاف قانون است. با این حال اغلب نامزدان مطرح از روز ثبت‌نام تبلیغات و مناقشه‌های انتخاباتی را آغاز کرده‌اند.

شورای نگهبان در مهلت پنج روزه اول بررسی صلاحیت ثبت‌نام کنندگان برای نامزدی در انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری به تصمیم‌گیری نهایی نرسید و این کار را به پنج روز دوم موکول کرد.

با این وجود اغلب ثبت‌نام کنندگان، به خصوص آنها که احتمال تائید صلاحیت خود را زیاد می‌دانند مبارزات انتخاباتی را که به طور عمده در فضای مجازی انجام می‌شود آغاز کرده‌اند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان صبح شنبه اول خرداد در یک برنامه رادیویی گفت به مسئولان اجرایی تذکر داده شده که تبلیغات انتخابات بعد از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها شروع می‌شود و “طبق قانون قبل از آن به هیچ وجه نامزد‌ها حق تبلیغات ندارند”.

ثبت‌نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت انجام شد. شورای نگهبان پنج روز مهلت دارد صلاحیت داوطلبان را بررسی کند و اگر کار در این مدت خاتمه نیافت این مهلت پنج روز تمدید می‌شود.

کدخدایی می‌گوید “بررسی مستندات پرونده‌” ثبت‌نام کنندگان وقت زیادی می‌برد و شورای نگهبان ناچار شد از مهلت پنج روزه دوم هم استفاده کند تا بتواند اسامی کسانی که صلاحیت‌شان احراز شده را در اختیار وزارت کشور قرار دهد.

این اظهارات در حالی مطرح شده که نزدیک به ۶۰۰ نفر با مراجعه به ستاد انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند اما شورای نگهبان اعلام کرد فقط صلاحیت حدود ۴۰ نفر را بررسی می‌کند.

پیش از آغاز ثبت‌نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان مصوبه‌ای با شرط‌های جدید برای ثبت‌نام به وزارت کشور ابلاغ کرد که دولت آن را غیرقانونی می‌داند و کار را به روال دوره‌های گذشته پیش برد.

ابهام درباره تعلل در بررسی صلاحیت‌ها

قصد شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت حدود ۴۰ نفر به معنای پافشاری این نهاد بر مصوبه‌ای تلقی می‌شود که اغلب حقوقدانان آن را غیرقانونی ارزیابی کرده‌اند. با این حال مشخص نیست که چرا بررسی همین تعداد نیز در مهلت پنج روزه اول خاتمه نیافته است.

کدخدایی درباره تبلیغات انتخاباتی زودهنگام گفته است: «متاسفانه ما با دو مشکل مواجهیم و آن اینکه برخی از کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند در مناطق مختلف اقدام به سخنرانی می‌کنند که طبق قانون خلاف است و مسئله مهم‌تر این که در فضای مجازی هم با عناوین مختلف حضور دارند و این حضور هم به اعتقاد ما مغایر قوانین است.»

این مسئله شامل شاخص‌ترین ثبت‌نام‌کنندگان نظیر، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی و سعید جلیلی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی می‌شود و بعید است در تائید صلاحیت آنها نقشی داشته باشد.

این افراد و بسیاری از داوطلبان دیگر در روزهای گذشته در فضای مجازی بسیار فعال بوده‌اند و یکی از پرحاشیه‌ترین موارد به گفت‌وگوی لاریجانی در “کلاب‌هاوس” مربوط می‌شود که واکنش‌های زیادی به همراه داشته است