کمپین فعالین بلوچ از ادامه داشتن تجمعات اعتراضی در شهرهای سیستان و بلوچستان خبر داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یک هفته پس از کشتار سوخت‌بران در سراوان و به دنبال آن، آغاز اعتصاب و اعتراضات در بسیاری از شهرهای سیستان و بلوچستان، «کمپین فعالین بلوچ» از ادامه تجمعات اعتراضی در شهرهای سراوان، سوران، زاهدان، خاش، و ایرانشهر در شب گذشته و درگیری شهروندان با نیروهای امنیتی خبر داده است.

کمپین فعالین بلوچ ضمن اعلام خبر ادامه تنش‌ها در شماری از شهرهای سیستان و بلوچستان، ویدیوهایی را منتشر کرده است که در آن، معترضان ساختمان بخشداری آشار در شهرستان سرباز را به آتش کشیده و جاده پنجشیر–میرجاوه را نیز بسته‌اند.

از اوایل هفته گذشته و همزمان با آغاز اعتراضات، اینترنت موبایل در بسیاری از مناطق استان سیستان و بلوچستان قطع شده است. تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نیز از حضور گسترده نیروهای امنیتی و یگان‌های ویژه در بسیاری از شهرهای این استان حکایت دارد.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، خواستار بررسی دقیق، بی‌طرفانه، و منصفانه شلیک به سوخت‌بران و مجازات قانونی عاملان و آمران شده است.

حساب فارسی وزارت خارجه آمریکا در توییتر، واکنش این نهاد را منتشر کرده که ضمن ابراز نگرانی عمیق از قطع اینترنت و خشونت دولتی علیه سوخت‌بران و معترضان، جمهوری اسلامی ایران را به پایبندی به تعهدات خود در قبال حقوق بشر و آزادی‌های اساسی فرا خوانده است.
 
عفو بین الملل و چهار سازمان حقوق بشری دیگر، از جمهوری اسلامی خواسته اند از قطع اینترنت، به عنوان ابزاری برای پنهان کردن نقض نگران‌کننده و جدی حقوق بشر و جرایم بین‌المللی از جمله قتل‌های فراقضایی، مشابه آن چه در اعتراضات آبان ۹۸ و دی ۹۶، روی داد استفاده نکنند.