کمک ۱۰۵ میلیون دلاری آمریکا به لبنان از سر گرفته شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبخشی از کمک‌های نظامی آمریکا به لبنان به عنوان هدیه نظامی و بخش دیگر آن نیز در چارچوب برنامه کمک‌های ویژه آمریکا به ارتش این کشور صورت می‌گیرد

ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت کمک ۱۰۵ میلیون دلاری به ارتش لبنان را که در ماه اکتبر به تعلیق گرفته بود، آزاد نماید.

بر اساس اطلاع رسانی برخی از کارکنان کنگره آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود، حکومت دونالد ترامپ در رابطه با این تصمیم به کنگره اطلاع رسانی کرده است.

واشنگتن که در ماه اکتبر اعلام کرده بود کمک لجستیکی ۱۰۵ میلیون دلاری به ارتش این کشور را به حالت تعلیق درآورده است، این بار اعلام کرد که این کمک از سر گرفته خواهد شد.

حکومت دونالد ترامپ در رابطه با دلایل قطع و یا از سرگیری این کمک هیچ توضیحی نداد.   

این کمک نظامی که شامل تجهیزات دید در شب و سلاح‌های مورد استفاده در امنیت مرزی است، در حالی قطع شده بود که سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان در پی نزدیک به دو هفته اعتراض‌های خیابانی به عملکرد دولت، از سمت خود استعفا کرده بود.

گفتنی است، ارتش لبنان برای تجهیز و توسعه خود حدود ۹۰ درصد به کمک‌های بین‌المللی وابسته است که این تجهیزات توسط کشورهای حامی و اهداکننده غربی به ویژه آمریکا، فرانسه و انگلیس فراهم می‌شود.

بخشی از کمک‌های نظامی آمریکا به لبنان به عنوان هدیه نظامی و بخش دیگر آن نیز در چارچوب برنامه کمک‌های ویژه آمریکا به ارتش این کشور صورت می‌گیرد.