کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری: نوروز ۹۹ درصدی ها خجسته باد!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری: نوروز ۹۹ درصدی ها خجسته باد!

سال ۱۳۹۷ روزهای آخرش را می گذراند. تا چند روز دیگر سال جدید آغاز می شود. آیا جامعه هم به تاسی از طبیعت تغییر خواهد کرد؟
اگر نو شدن و تغییر در طبیعت محصول یک روند و فرگشت طبیعی است و تا حدود زیادی بیرون از اراده ی انسان ها اتفاق می افتد، نو شدن زندگی اجتماعی در درجه ی اولی، به خواست و دخالت انسان وابسته است. تغییرات اجتماعی و نوشدن زندگی، با مناسبات و نظام های اقتصادی و سیاسی پیوند تنگاتنگ و ناگسستنی دارد.


با این نگاه به جامعه و نقش تاثیرگذار عمل انسان ها- به ویژه کارگران، این سازندگان دنیا- در تغییرات و بهبود زندگی اجتماعی ما را بر آن می دارد که سال پیش رو را تحلیل کنیم تا با آگاهی بیشتری با سال آینده و ساز و کار زندگی رو در رو شویم. برای این کار باید بر پایه ی سالی که دارد می گذرد، تحلیل کنیم.


سالی که گذشت، سالی سخت برای کارگران و مزدبگیران و فرودستان جامعه بود.

دستمزد های چندین برابر زیر خط فقر که تحمیل گرسنگی و فلاکت عمومی است، کفاف حداکثر ۱۰ روز از زندگی را هم نمی دهد. و از سوی دیگرحقوق های نجومی برای مدیران که در حقیقت دهن کجی آشکار به کارگران است.

اخراج ها و تعطیل کردن کارخانه ها و در نتیجه هجوم سونامی بیکاری و به تبع آن افزایش فقر و فلاکت و گرانی و گرسنگی، ارمغان نظام سرمایه داری و مدیریت فشل و ناکارآمد به مردم است.

به این آلبوم بد رنگ و بد قواره و تحمیلی باید چپاول ها و دزدی ها و اختلاس های سیستماتیک را اضافه کرد که رگ حیات مردم را خشکانده اند.

کارگران و مزدبگیران به همراه معلمان و پرستاران و دانشجویان و زنان و رانندگان و کشاورزان و بازنشستگان و مالباختگان و زلزله زدگان استان کرمانشاه و قحطی زدگان سیستان و بلوچستان و دستفروشان و همه ی کسانی که مزد هایشان با همه ی ناچیزی، ماه ها به تعویق افتاده است،

بارها دست به تجمعات و اعتراضات خیابانی زدند که با سرکوب و بی توجهی مسوولان مواجه شدند، اما اعتراضات تا رسیدن به خواسته ها همچنان ادامه دارد.


تعقیب و بازداشت و پرونده سازی علیه فعالان اجتماعی و کارگری و زنان و محیط زیست و دانشجویان و برخوردهای ظالمانه از قبیل شکنجه و اقرار گیری های تحت فشار و صدور احکام حبس های طولانی و شلاق که خود جرمی آشکار و نقض کرامت و حرمت انسان است، نمونه های آن هستند.


تعقیب و تیراندازی و قتل کولبران در استان های غربی در سال ۱۳۹۷ شدت یافته است.


گرانی سرسام آور اقلام غذایی در اثر باز گذاشتن دست تاجران عمده که از آقازاده ها و وابستگان به قوای سه گانه و ارگان های نظامی و امنیتی هستند، گوشت و مرغ و میوه و آجیل و شیرینی را از سفره های عید امسال حذف کرده است.


سالی که در راه است، ادامه ی تحمیلی سال جاری است و از رفتارها و گفته های مسوولان پیداست که نه تنها اصلا به فکر بهبود در زندگی مردم نیستند، بلکه به نابودی آن کمر بسته اند.


تعیین حداقل دستمزد با کش و قوس های فراوان و مصلحت اندیشی های کارفرمایان و حامیانشان در وزارت کار، ابتر مانده و علیرغم موافقت نیمبند مجلسیان با افزایش قطره چکانی، رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که در توان دولت نیست افزایش حقوق ها را پرداخت کند! و رییس مجلس با لحنی بسیار نا متعارف و غیر حرفه ای در پاسخ به نوبخت، عمق اختلافات جناح ها را نشان داد. . .


با این اوضاع و احوال، آیا اصلا سال نو ! مبارک است؟
آیا باید سال نو را به هم شادباش گفت؟
آری باید به همبستگی نو و اعتراضات نو و به افق های نو و به ابتکارات نو در ساختن سالی نو اندیشید و شادباش گفت.


باید به مقاومت کارگران و به پایداری زندانیان سیاسی شادباش گفت.


باید به زنان آزادی خواه و برابری طلب و معترض به حجاب اجباری، شادباش گفت.


باید به آتنا دایمی، گلرخ ایرایی، سپیده قلیان، نسرین ستوده شادباش گفت.


باید به معلمان و کارگران زندانی شادباش گفت.


باید به « آنان که با قلم، تباهی درد را ، به چشم جهانیان پدیدار می کنند» شادباش گفت.


این شادباش ها برای آن است که اینان با تقویت همبستگی و تشدید مبارزات خود، نظام نابرابری سرمایه داری را براندازند و بر روی خاکستر این مناسبات ضدانسانی و طبقاتی، دنیایی بسازند که نان و گل سرخ در آن به وفور و برابر بین مردم تقسیم شود.

زنده باد اتحاد.
زنده باد زندگی.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
۲۰۱۹. ۱۵. March
۲۵ اسفند ۱۳۹۷