«کناره‌گیری» مدیرعامل شرکت بورس تهران به دنبال کشف دستگاه‌های استخراج رمزارز

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبه دنبال کشف دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در ساختمان بورس تهران، مدیرعامل این شرکت چهارشنبه گفته است که از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

علی صحرایی به خبرگزاری صدا و سیما گفته است: «برای ایجاد فرصت برای تحقیقات بیشتر در مورد بحث استخراج رمز ارز در بورس تهران و در راستای قوام بازار سرمایه استعفای خود را به هیئت مدیره شرکت بورس اوراق بهادار تهران تقدیم کردم که هئیت‌مدیره با این استعفا موافقت کرد.»

این در حالی است که خبرگزاری دولتی ایرنا، می‌گوید علی صحرایی برکنار شده و به جای او محمود گودرزی سرپرست شرکت بورس تهران شده است.

سازمان بورس و اوراق بهادار روز چهارشنبه در بیانیه‌ای وجود ماینرها را در ساختمان شرکت بورس تهران تایید کرد.

در بیانیه سازمان بورس و اوراق بهادار آمده است: «تعدادی ماینر که از سوی شرکت بورس اوراق بهادار تهران مورد بهره برداری قرار گرفته است، در ساختمان شرکت مزبور کشف و در ادامه بررسی نیز مشخص شد که فعالیت مزبور در گزارش‌ها و حساب‌های شرکت به طور کامل ثبت و افشا نشده است. با توجه به اینکه بدوا چنین امری با اساسنامه و رسالت شرکت بورس نیز همخوانی نداشته است، موضوع به معاونت حقوقی سازمان ارسال شده است.»

به‌گفتهٔ روابط عمومی سازمان بورس، شرکت بورس تهران از ابتدای سال ۹۹ به‌عنوان پروژه‌ای تحقیقاتی «طرح محدود R&D [تحقیق و توسعه] استخراج رمزارز و محاسبه عینی نرخ ROI آن‌ها» را اجرا کرد، اما «این فعالیت پس از مدت کوتاهی در همان سال متوقف شد».

جزئیات آمارهای دانشگاه کمبریج که به‌تازگی منتشر شده نشان می‌دهد استخراج بیت‌کوین در ایران طی زمستان پارسال و بهار امسال نسبت به فصول مشابه سال قبل رشد اندکی داشته، اما نسبت به تابستان و پاییز پارسال ۶۰ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، سهم ایران در استخراج بیت‌کوین در جهان حدود ۴.۶ درصد است.