کناره‌گیری نخست وزیر مالزی به اتهام مقابله ناکارآمد با کرونا

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممحی الدین یاسین، نخست وزیر مالزی و کابینه‌اش روز دوشنبه استعفای خود را اعلام کردند. او در یک سخنرانی تلویزیونی رقبای سیاسی خود را متهم کرد که از کرونا به عنوان اهرمی برای فشار به دولت او و رسیدن به مقاصد سیاسی خود سوء استفاده کرده‌اند.

به گفته او رقبایش به جای اولویت دادن به جان مردم، تلاش کرده‌اند قدرت را به دست گیرند. نخست وزیر مالزی امروز استعفای خود را به سلطان عبدالله، پادشاه مالزی داد، اما پادشاه او را مسئول ادامه امور تا تشکیل دولتی جدید کرد.

برای اولین بار از ابتدای سال جاری میلادی ابتلا به کرونا در مالزی از مرز ۲۰ هزار نفر ظرف ۲۴ ساعت گذشت. این شیوع گسترده با وجود برقراری مقررات سخت قرنطینه از ماه مه در این کشور رخ داده است.

نخست وزیر مالزی در یک سال و نیم گذشته اکثریت پارلمانی را از دست داد و در ادامه خود را به دلیل ناتوانی از مقابله با کرونا مجبور به کناره‌گیری دید.

انتخابات بعدی مالزی قاعدتا باید در ماه مه ۲۰۲۳ برگزار شود. محی‌الدین یاسین به تازگی تلاش کرده بود زمان برگزاری انتخابات را به تابستان سال آینده تغییر دهد. اما سلطان عبدالله، پادشاه مالزی مخالف انتخابات پیش از موعد است.