کنایه‌های غرضی:این دولت با تمام بی‌همتی‌اش یک سال دیگر می‌رود/ نمایندگان تندوتیز حرف می‌زنند انگار مجلس میدان جنگ است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ یک فعال سیاسی با اشاره به اراده مجلس یازدهم برای استیضاح روحانی یادآور شد: این دولت با تمام بی همتی هایش یک سال دیگر می رود، حالا با این وصف کشور را درگیر استیضاح دولت کردن، نشان داد که مجلس تشخیص سیاسی و اجتماعی ندارد و امور محول به خود را نمی داند. در مجموع چنین مجلسی توان کمک به انقلاب اسلامی را ندارد.

مجلس یازدهم در دو ماهی که از آغاز کارش می گذرد، هیجانات زیادی را تجربه کرده، برخی این مجلس را سردرگم و برخی پرانرژی توصیف می کنند. انتظارات این مجلس از دولتی ها نیز زیاد است اما چقدر این انتظارات منطقی به نظر می رسد؟

محمد غرضی درباره ارزیابی مجلس یازدهم گفت: این مجلس پشتوانه اجتماعی ندارد چون {نمایندگانش} رأیی هایی که آوردند خیلی ضعیف است. معلوم می شود گروه ها و احزاب در تشکیل مجلس یازدهم وارد شدند. البته گرچه به لحاظ قانونی درست است اما اثر اجتماعی اش تند و تیز بودن مجلس می شود.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۲ افزود: مجلس امروز حرف هایی می زند که از {محتوای} تند و تیزی برخوردار است. نمایندگان تصور می کنند مجلس محل جنگ است. در حالیکه مجلس محل رسیدگی به امور کشور است. حالا هم که از مقام معظم رهبری اخطار گرفتند تا دولت را بیسواد نخوانند. خیلی گرفتن این اخطار برای مجلس سنگین بود.

این فعال سیاسی با اشاره به اراده مجلس یازدهم برای استیضاح روحانی یادآور شد: این دولت با تمام بی همتی هایش یک سال دیگر می رود، حالا با این وصف کشور را درگیر استیضاح دولت کردن، نشان داد که مجلس تشخیص سیاسی و اجتماعی ندارد و امور محول به خود را نمی داند.

وی افزود: معتقدم کسانی که می خواهند نامزد انتخابات مجلس شوند باید مدرکی ارائه دهند که بر قانون اساسی مسلط هستند و از حدود اختیارات و وظایف مجلس اطلاع دارند. متأسفانه کسی توجه به این مسئله نمی کند. نتیجه اش هم این می شود که بعضی در مجلس تعداد اصول قانون اساسی را نمی دانند.

عضو کابینه دولت سازندگی درباره آخرین سفر روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل و احتمال مذاکره ایران و آمریکا اظهار کرد: ما سال ۷۴ در دولت آقای هاشمی مفصل درباره اینکه مذاکره با کدامیک از دو حزب آمریکا به نفع ماست بحث کردیم، نتیجه آن شد که آنها هیچ فرقی با هم نمی کنند.

وی افزود: هر چقدر استعداد داخلی را در اداره کشور افزون کنیم تا مردم وارد عرصه کشورداری شوند و جوانان با کشورداری آشنایی پیدا کنند، این مسئله کشور را حفظ می کند. نظرسنجی های اخیر نشان داده که تنها ۳۶ درصد مردم آمریکا آقای ترامپ در انجام وظایف خودش موفق می دانند، گرچه طیف مقابل به اقدامات او اعتراض می کند ولی برای آنکه اکثریت شود باید آرای خاموش را به نفع خود جمع کند که چنین توانی را ندارد.

غرضی گفت: آقای روحانی باید از استقامت مردم کشور محکم در قابل آمریکا دفاع کند و اگر طیف چپ یا راست آمریکایی احساسس کند آقای روحانی محتاج به آنهاست این مسئله بیشترین ضربه را به کشور می زند و خود آقای روحانی را هم گرفتار می کند.

سیدمحمد غرضی (زاده ۲۳ بهمن ۱۳۲۰ اصفهان) سیاست‌مدار ایرانی است، که هم‌اکنون به‌عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت مشانیر فعالیت می‌کند. وی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی برق از دانشگاه تهران است و فعالیت سیاسی را اواسط دهه ۱۳۴۰ در سازمان مجاهدین خلق آغاز کرد، که منجر به دستگیری وی توسط ساواک گردید. غرضی از جمله افراد نزدیک به سیدروح‌الله خمینی در پاریس بود. وی از بنیانگذاران سپاه پاسداران بشمار می‌آید. غرضی از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ استاندار خوزستان بود، از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ وزیر نفت و از ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۶ به‌عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن فعالیت می‌کرد.

سید محمد غرضی در سال ۱۳۲۰ در اصفهان، متولد شد و بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال ۱۳۴۰ وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد و موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد مهندسی الکترومکانیک گردید. وی در سال‌های ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ برای گذراندن دوره‌های تخصصی انتقال و توزیع نیروی برق، از سوی وزارت نیرو، عازم فرانسه شد.

همسر او راضیه سلیمی، هیچ‌گاه پا به عرصه سیاست نگذاشت و خانه‌داری را ترجیح داد. راضیه سلیمی در ۱۷ سالگی و مدت کوتاهی بعد از اتمام تحصیلات دبیرستان با محمد غرضی ازدواج کرد. او دارای سه فرزند پسر به نام‌های طاها حسین، محمد ظهیر، طهورا و یک فرزند دختر است.

غرضی، در سال ۱۳۵۰ به همراه ۶۸ نفر دیگر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران محاکمه نظامی و به یک سال زندان محکوم شد. او تنها فردی از این گروه بود که در غرب تحصیل کرده بود و ارتباط ضعیفی با این سازمان داشت.به نوشته تقی شهرام، غرضی تنها فردی از آن جمع بود که در دادگاه ابراز ندامت کرد و توبه‌نامه نوشت.

از سال ۱۳۵۳ زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ برای ادامه مبارزات مخفیانه به خارج از کشور رفت و مدتی را در نجف به مبارزه ادامه داد. وی پیش از ترک کشور، به عضویت سازمان مجاهدین خلق ایران درآمده بود. به واسطه سید علی اندرزگو با مبارزین در فلسطین، لبنان و سوریه مرتبط شد.

او در لبنان با نام مستعار «حیدری» توسط سازمان فتح آموزش چریکی دید. بعد از مدتی، خود او از آموزش‌دهندگان مبارزات چریکی در لبنان و سوریه شد. سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم‌صفوی در خاطرات خود عنوان می‌کند، در ماه‌های پایانی حکومت پهلوی، زیر نظر محمد غرضی آموزش مبارزات چریکی را دیده است و سپس با کمک وی مدتی را در فلسطین به مبارزه نظامی علیه اسرائیل پرداخته است.از آن پس، تا رفتن روح‌الله خمینی به پاریس و بازگشت او به ایران، همراه روح‌الله خمینی بود. پس از بازگشت به ایران و وقوع انقلاب، غرضی به معاونت استانداری کردستان منصوب شد.او از جمله مؤسسین روزنامه رسالت، قدیمی‌ترین روزنامه اصولگرای ایران، عضو اولین دوره شورای شهر تهران و از مؤسسین کمیته انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده‌است. انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران، در سومین جشنواره بانیان علم و صنعت برق ایران از غرضی به عنوان یکی از پیشکسوتان تأسیس و توسعه صنعت برق ایران تجلیل کرد. او از زمان تأسیس تا ۱۳۸۹، در پنج دوره سه ساله، ریاست سازمان نظام مهندسی کشور را بر عهده داشت. او بمدت یک سال عضو اولین دوره شورای اسلامی شهر تهران بود. او هم‌اکنون رئیس هیئت مدیره و مسئول مدیریت شرکت مشانیر، بزرگترین شرکت مشاور وزارت نیرو است.

غرضی با شعار دولت ضدتورم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد گردید و با کسب حدود پانصد هزار رأی در بین شش کاندیدا نفر ششم شد.