کنایه مشاور لاریجانی به ضرغامی: در حد وزیر نبودند می‌خواهند رئیس‌جمهور شوند/ دولت قهوه‌خانه نیست که با صبحانه خوردن بشود مشکلات کشور را حل کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ عزت الله ضرغامی بعد از پایان مسئولیتش در صداوسیما خیلی کوشید که جای پایی در عرصه سیاسی برای خود باز کند. دوره ای صبحانه های سیاسی و فرهنگی او با شخصیت های پرحاشیه مورد توجه رسانه ها بود و دوره ای نیز چالش هایش با حسن روحانی در شورای انقلاب فرهنگی بحث برانگیز شد. حالا او یک سال مانده به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ فکر کاندیداتوری در سر دارد.

منصور حقیقت‌پور درباره الگوبرداری عزت الله ضرغامی از علی لاریجانی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: این قیاس را درست نمی دانم. ظرفیت انسان ها با هم فرق می کند. آقای لاریجانی یک شخصیت تک بُعدی نبود که بعد از ترک صداوسیما نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ شود.

وی افزود: آقای لاریجانی سابقه معاونت سپاه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را پیش از ریاست صداوسیما برعهده داشت و بعد از صداوسیما نیز مدتی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود. بعد هم وارد مجلس شد و سه دوره ریاست قوه مقننه را به عهده گرفت. او فهم مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و سیاسی دارد و شخصیتی جامع در طراز ریاست جمهوری محسوب می شود.

مشاور رئیس مجلس دهم با اشاره به نامگذاری سال پیاپی با عناوین اقتصادی، یادآور شد: حالا اگر یک برادری که فقط در حوزه فرهنگی فعالیت داشته بخواهد برای انتخابات ریاست جمهوری بیاید، به نظر نمی رسد شخصیت جامعی برای این جایگاه باشد. نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ باید توانمندی شان در حوزه نظریه پردازی حوزه اقتصادی بر سایر موارد به چربد. گرچه امروز مشکل فرهنگی هم داریم اما آنچه بیش از سایر عوامل مردم را اذیت می کند گرانی، بیکاری و تورم است.

وی درباره صبحانه های سیاسی و فرهنگی عزت الله ضرغامی و تلاش او برای ارتباط گیری با سلایق مختلف، اظهار کرد: دولت قهوه‌خانه نیست که با صبحانه خوردن بشود مشکلات کشور را حل کرد. عرصه اداره کشور فکر، اندیشه، گذشت، ایثار و فداکاری می خواهد. در ریاست جمهوری روزی ۲۰ ساعت باید کار کرد و تحمل شنیدن سخت ترین انتقادها را هم باید داشت. ضمن آنکه باید با اقشار مختلف مردم بتوان صحبت کرد و مباحث را جلو برد.

حقیقت پور گفت: بعضی ها چون با هنرپیشه‌ها زیاد کار کردند، سعی می کنند مثل هنرپیشه ها رفتار کنند مثلا امروز نقش یک پلیس را بازی می کند و فردا نقش یک معلم را. حکومت‌داری کارکرد آرتیستی ندارد. حکومت داری جوهره و صداقت می خواهد. کسی مثل رجایی باشد که حاضر است شهید شود اما ذره ای به منافع ملی کشور لطمه ای وارد نشود.

مشاور رئیس مجلس دهم تأکید کرد: در مجموع هر کسی باید متناسب با توانمندی خودش هدفگذاری کند و درست نیست کسانی که جایگاه شان در حد یک وزیر نبوده امروز بخواهند نام خود را در حد رئیس جمهور مطرح کنند. این نه تنها کمک به مردم نیست بلکه ظلم به مردم است که کارهای بزرگ را آدم های کوچک عهده دار شوند.

سید عزت‌الله ضرغامی (زادهٔ ۶ اسفند ۱۳۳۸ تهران) نظامی و سیاستمدار ایرانی است، که هم‌اکنون بعنوان یکی از اعضای شورای عالی فضای مجازی فعالیت می‌کند. وی برای مدت ۱۰ سال، در فاصله سالهای ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ ریاست سازمان صدا و سیما را برعهده داشت. او یکی از دانشجویان مسلمان پیرو خط امام بود که بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا را آفریدند.

وی دانش‌آموخته کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد اسلامی است و فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۶۱ در سپاه پاسداران آغاز کرد. ضرغامی از ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۲ معاون وزیر فرهنگ و ارشاد در امور مجلس بود و از ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ نیز معاون امور سینمایی وزیر فرهنگ را برعهده داشت.

در دولت اصلاحات، به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منتقل شد و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ معاون وزیر دفاع در امور مجلس بود. سال ۱۳۷۹ در دوره ریاست علی لاریجانی بر سازمان صدا و سیما، به معاونت امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما منصوب شد و تا سال ۱۳۸۳ در این جایگاه فعالیت کرد.

عزت‌الله ضرغامی در مقام رئیس سازمان صدا و سیما، در پخش اعترافات اجباری متهمان سیاسی دخیل بوده است. در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، اعترافات اجباری تعدادی از بازداشت شدگان و دادگاه متهمان از شبکه‌های تلویزیونی صدا و سیما پخش شدند.علاوه بر پخش اعترافات اجباری، سانسور گسترده و اقداماتی در جهت خلاف آزادی بیان، از دیگر اقدامات نقض حقوق بشری وی بوده‌‌است.

در مرداد ۱۳۹۶، ضرغامی در مورد پخش اعترافات اجباری اعلام کرد که این موضوع با ابلاغ شورای امنیت ملی انجام شده است.

در بهمن ۱۳۹۷ و در یکی از جلسات شورای عالی فضای مجازی، ضرغامی با حسن روحانی درگیری لفظی پیدا کرد؛ پس از این درگیری حسن روحانی، رئیس شورا، ضرغامی را از جلسه اخراج کرد اما ضرغامی از خروج از جلسه امتناع ورزید؛ پس از آن حسن روحانی به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد؛ بعد از این واقعه ضرغامی از حضور در شورای عالی فضای مجازی منع شد.