کنترل ۶ ولایت در دستان طالبان؛ مزارشریف در خطر سقوط

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطالبان شهر ایبک در کیلومتری جنوب غربی کندُز را بدست آورده و از حال چشم به مزار شریف، شهر بزرگ و تاریخی شمال افغانستان بسته‌اند.

آنان روز یکشنبه بر کندُز در شمال شرقی، تالقان واقع در ۵٠ کیلومتری شرق آن و سرپُل مرکز ولایتی به همین نام که در ۴٠٠ کیلومتری غرب کندُز واقع شده است تسلط یافته بودند. شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، در ۵٠ کیلومتری شمال سرپُل، روز شنبه و زرنج، مرکز ولایت نیمروز در جنوب غربی در مرز ایران، یک روز پیش از آن به کنترل طالبان درآمده بود. راهبرد تسلط بر مرزهای کشور و در محاصره قرار دادن کابل این چنین هر روز نتایج تازه‌ای به بار می‌آورد.

ایبک، مرکز سمنگان، که ١٢٠٠٠٠ نفر جمعیت دارد امروز بدون مقاومت بدست طالبان افتاد. صفت‌الله سمنگانی، معاون والی این ولایت به خبرگزاری فرانسه تائید کرد که این شهر اینک کاملاً در ادارۀ طالبان قرار دارد. بگفتۀ وی «یکی از سناتورهای ایبک شب گذشته به طالبان پیوست و امروز ریش سفیدان شهر از والی ولایت خواستند برای جلوگیری از نبرد و خرابی‌های آن، نیروهای خود را از شهر بیرون ببرد و او این خواست را پذیرفت».

به گزارش خبرگزاری‌ها هزاران تن از ساکنان شمال افغانستان منازل خود را ترک کرده و بسوی کابل روانه شدند. بگفته آنان طالبان قرارگاه‌های متعددی در راه ایجاد کرده و فراریان را مورد ضرب قرار داده و تاراج می‌کنند.

جابجا شدگان اینک در پارکی در پایتخت کشور اردو زده‌اند. بگفتۀ رحیمه، یکی از شهروندان شبرغان به کابل رسیده است، طالبان دختران جوان و زنان بیوه را از خانواده جدا کرده و با خود می‌برند.

نیروهای طالبان اعلام کردند که از حال مزارشریف را مورد حمله قرار داده‌اند، اما ساکنان و مقامات شهر تاکید می‌کنند که هنوز پای آنان به شهر نرسیده است.

به گفتۀ پلیس مزار، نیروهای طالبان در ٣٠ کیلومتری شهر قرار دارند. میرویس استانکزی، سخنگوی وزارت کشور تائید کرد که «نیروهای طالبان بسوی مزارشریف در حرکتند، اما حلقۀ امنیتی دورادور شهر پایدار است و دشمن به عقب رانده شده است».

مزارشریف، شهر بزرگ شمال افغانستان از اهمیت اقتصادی و راهبردی فراوان برخوردار است و سقوط احتمالی آن ضربۀ شدیدی بر دولت مرکزی تلقی می‌شود.

محمد عطا نور والی پیشین بلخ و مرد قدرتمند مزارشریف، در توئیتی اعلام کرد که «تا آخرین قطرۀ خون» در برابر طالبان خواهد ایستاد و «مرگ با حیثیت را به مرگ در ناامیدی ترجیح» می‌دهد.

رحمت‌الله، که از کندُز به کابل رسیده‌ به خبرگزاری فرانسه گفته است که بسیاری از ساکنان شهر، پیاده، با موتور و وسائل دیگر بسوی پایتخت و مزارشریف گریخته اند، زیرا «موقعیت امنیتی بهیچ رو مناسب نیست و مردم برای نجات جان خود فرار می‌کنند». کندُز، در ٣٠٠ کیلومتری شمال کابل، شهر راهبردی میان پایتخت و تاجیکستان است.

با اینکه در گذشته شهرهای شمال همواره مقاومت بیشتری از خود در برابر طالبان نشان داده‌اند، این بار تا کنون حملات شورشیان اسلامی در قندهار، لشکرگاه و هرات دفع شده و طرح آنان برای تسلط بر این شهرها ناکام مانده است.

در همین حال، طالبان برای تضعیف دولت مرکزی و انتشار اخبار و تبلیغات خود، روزنامه نگاران و کنشگرانی که رویدادهای جبهه‌های جنگ را پوشش می‌دهند، تهدید کرده و به سکوت واداشته‌اند. بگفتۀ مسئولان محلی امروز مدیر یک ایستگاه رادیوئی در کابل به قتل رسید و روزنامه نگار دیگری در هلمند ربوده شد.