کنفرانس مطبوعاتی وزرای امور خارجه ترکیه و فرانسه در آنکارا

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه که بمنظور یک دیدار رسمی در ترکیه بسر می برد، در آنکارا دیدار و گفتگو کرد

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه که بمنظور یک دیدار رسمی در ترکیه بسر می برد، در آنکارا دیدار و گفتگو کرد.

چاووش اوغلو در پی مصاحبه مطبوعاتی مشترک در پی دیدارهای دو جانبه و هیئت های دو کشور اعلام کرد : همکاری نزدیک فرانسه با ” ی پ گ ” ادامه سازمان تروریستی ” پ ک ک ” در سوریه را کاری درست نمی دانیم.

وزیر امور خارجه ترکیه در این کنفرانس مطبوعاتی به رابطه فرانسه با سازمان تروریستی ” ی پ گ ” اشاره کرده و گفت : به نظر ما رابطه فرانسه با ” ی پ گ ” که هیچ فرقی با سازمان تروریستی ” پ ک ک ” ندارد، درست نمی باشد. وجود رابطه بین فرانسه و ” ی پ گ ” برازنده فرانسه نمی باشد. این رابطه از نظر آینده سوریه، تمامیت ارضی و امنیت مرزی اینکشور خطرناک است. علاوه بر این از نظر امنیت مرزی ما و ملتمان نیز موضوعی حساس است.

مولود چاووش اوغلو به ادعای اعلام آتش بس در ادلب نیز اشاره کرده و گفت : حملات رژیم اسد که نه به راه حل سیاسی بلکه به راه حل نظامی اعتقاد دارد ، به ادلب افزایش یافته است. در حال حاضر نمی توان گفت که در حال حاضر آتش بس کامل در ادلب برقرار شده است.

وزیر امور خارجه ترکیه ضمن اشاره به اینکه حملات امروز به نقطه کنترل نیروهای ترکیه در ادلب بطور عمدی ترتیب یافته است اعلام کرد : اگر رژیم اسد به حملات خود ادامه دهد ، اقدامات لازمه را انجام می دهیم. احدی در این زمینه شکی نداشته باشد.

مولود چاووش اوغلو تاکید کرد : روسیه و ایران بعنوان کشورهای ضامن بایستی برای متوقف ساختن این حملات اعمال فشار لازمه را به رژیم اسد وارد کنند.

چاووش اوغلو پیرامون نامه ارسالی شاناهان سرپرست فعلی وزارت دفاع آمریکا پیرامون سیستم های پدافند هوایی اس ـ ۴۰۰ روسیه به حلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه نیز گفت : ما اسلوب این نامه را قبول نمی کنیم. احدی نمی تواند به ترکیه التیماتوم بدهد. ترکیه کشوری مستقل و آزاد است. ترکیه با این نوع نامه ها از تصمیمات خود منصرف نمی شود. ترکیه موشک های اس ـ ۴۰۰ را از روسیه خریداری کرده و این سیستم ها به ترکیه تحویل داده خواهند شد.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه  ضمن اظهار نگرانی از مسئله ادلب اعلام کرد : ما در زمینه مسئله ادلب از ترکیه حمایت می کنیم. باید مقررات آتش بس را رعایت کنیم. زیرا وضعیتی بسیار خطرناک و بغرنج مورد بحث است.