کودکان تاجیک از عراق و سوریه به کشورشان برگردانده می شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – وزیر امور خارجه تاجیکستان اعلام کرد که تمام فرزندان جنگجویان تاجیک که در عراق و سوریه به کشور برگردانده می شوند.

سراج الدین مهرالدین، وزیر امور خارجه تاجیکستان طی سخنانی در نشست خبری اعلام کرد: هم اکنون ۹۲ کودک تاجیک در کشور جنگزده عراق حضور دارند که ۳۱ نفر آن‌ها کودکان زیر ۳ سال هستند.

به گزارش خبرگزاری رسمی این کشور «خاور»، مهرالدین گفت: دولت تاجیکستان سعی دارد همه این کودکان را به وطن برگرداند. در همین راستا والدین ۷۵ نفر از این کودکان به برگرداندن فرزندانشان به کشور موافقت کرده‌اند.

او افزود: گرفتن اجازه از والدین یکی از شروط اساسی قانون گذاری عراق برای برگرداندن کودکانان خوانواده های جنگجو از این کشور به تاجیکستان است.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۴۳ زن تاجیک نیز در زندان های عراق حضور دارند و برای بازگرداندن آن ها نیز تلاش های صورت گرفته است.

وزیر خارجه تاجیکستان در پایان همچنین اعلام کرد که به زودی مذاکره میان دوشنبه و دمشق جهت بازگرداندن کودکان تاجیک از سوریه نیز آغاز خواهد شد. به گفته وی، در همین راستا، یکی از سفرای تاجیکستان در کشورهای همجوار سوریه روزهای نزدیک به دمشق سفر خواهد کرد.

براساس آمار مقامات دادستانی کل تاجیکستان، بیش از یک هزار و ۱۰۰ شهروند این کشور برای پیوستن به گروه تروریستی داعش، به سوریه و عراق رفته‌اند که تعدادی از آنها کشته شده اند. ده‌ها نفر از این افراد همسران و فرزندانشان را نیز با خود به این کشورها برده‌اند.

به گفته مقامات تاجیک بیش از ۲۵۰ کودک تاجیک در سوریه و عراق حضور دارند. و اخیرا رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز اعلام کرد که بیش از ۵۰۰ شهروند تاجیک در سوریه و عراق کشته شده‌اند.

وزارت امور خارجه جمهوری تاجیکستان اعلام کرده بود که در مورخ ۲۶ مه سال گذشته مقامات این وزارت ۴ کودک تاجیک را از جمهوری عربی سوریه و در مورخ ۲۵ آوریل همین سال نیز ۴ کودک دیگر تاجیک را از عراق به تاجیکستان برگرداندند.

گفتنی است از معروف ترین اتباع تاجیک که به گروه داعش پیوسته اند، سرهنگ گلمراد حلیم‌اف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس تاجیکستان است که اواخر آوریل سال ۲۰۱۵ ناپدید شد و پس از مدتی کوتاه در نواری ویدئویی ازطریق رسانه های اجتماعی از پیوستن خود به گروه تروریستی داعش خبر داد.

این فرمانده پیشین نیروی ویژه وزارت کشور تاجیکستان تحت تعقیب این کشور و همچنین پلیس انترپول قرار گرفته است. آمریکا برای افشای محل زندگی وی که دوره‌های آموزشی تک تیرندازی حرفه‌ای را در آمریکا و روسیه فراگرفته است، ۳ میلیون دلار جایزه پیشنهاد داده است.

خبرگزاری آناتولی