کودکان کار ، قربانی خشونت های رایج در جامعه

 

نگام ، حقوق بشر _ کودکان کار همواره در ایران قربانی خشونت های بسیاری می شوند ، عدم حمایت یک دستگاه یا ارگان مستقل از کودکان کار باعث شده است تا گاه و بیگاه شاهد صحنه های نگران کننده و تاسف باری از برخورد با این کودکان باشیم.

 

میثم بازیاری

 

ویدئویی که از برخورد ناشایست نیروی پیمانکاری شهرداری کرمان با کودکان کار در فضای مجازی پخش شد، انتقاد بهزیستی و خود مجموعه شهرداری را در پی داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که واکنش‌های بسیاری در پی داشت؛ در این ویدئو، یک نیروی پیمانکاری شهرداری کرمان، دو کودک کار را مجبور می‌کند که گل‌هایشان را بخورند. برخورد با کودکان کار پیش از این نیز انتقادات بسیار به همراه داشته است؛ اما رفتار ناشایست مامور شهرداری کرمان، حساسیت موضوع را افزایش داد.

واکنش‌ها به این ویدئو، شهرداری کرمان را مجبور به پاسخگویی کرده است؛ شهرداری کرمان ادعا کرده است که مامور خاطی اخراج شده و به پیمانکار نیز تذکر داده شده است.

شهردار کرمان نیز شب گذشته با دعوت از این دو کودک کار که ظاهراً افغانستانی هستند، از آنها دلجویی کرد و به آنها گل داد.

با این وجود، انتقاد فعالان مدنی و حامیان حقوق کودک به این قضیه همچنان ادامه دارد؛ فعالان حقوق کودک می‌گویند علاوه بر اخراج فرد خاطی، بایستی قرارداد پیمانکار نیز ملغی شود. این فعالان معتقدند مکانیسمی که به فرد اجازه این نوع برخوردها را می‌دهد باید اصلاح شود و اخراج فرد خاطی به تنهایی کافی نیست.

این ویدئو واکنش بهزیستی را نیز در پی داشته است؛ رئیس اورژانس اجتماعی کشور از پیگیری سازمان بهزیستی درمورد وضعیت دو کودک کار که از سوی فردی که به ظاهر کارمند شهرداری کرمان بوده مجبور به خوردن گل‌هایشان شده بودند، خبر داد و گفت: فیلم مذکور و نحوه برخورد این مامور با هیچ‌کدام از مبانی حقوق انسانی سازگار نیست و احساسات عمومی را جریحه‌دار کرده است.

از قرار معلوم، فرد خطاکار از کارکنان یکی از شرکت پیمانکاری شهرداری منطقه دو کرمان بوده است.

 

واکنش‌ها به «مجبور کردن دو کودک گل‌فروش به خوردن گل‌هایشان»

سازمان بهزیستی، شهرداری کرمان و وزیر تعاون و رفاه دولت ایران به انتشار فیلم مجبور کردن دو کودگ گل‌فروش به خوردن گل‌هایشان واکنش نشان داده‌اند.

بر پایه فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده و خبرهای پیرامون آن، فردی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم برای شهرداری کرمان کار می‌کند، دو کودک گل‌فروش را مجبور می‌کند گل‌های خود را بخورند و این صحنه را نیز فیلمبرداری می‌کند.

در پی انتشار این فیلم شهردار کرمان از موضوع ابراز تاسف کرده و گفته است «فرد خاطی کارمند یا کارگر شهرداری کرمان نبوده و کارمند یکی از شرکت‌های پیمانکاری خدماتی سازمان همیاری شهرداری است که اخراج شده است».

این در حالی‌ست که رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفته فرد «ظاهرا» کارمند شهرداری بوده که از کار اخراج شده‌است.

سازمان بهزیستی می‌گوید پیگیر ماجرا و «خواستار برخورد قضایی با فرد خاطی است».

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز در مورد این فیلم ابراز تاسف کرده و می‌گوید دستور داده است «این موضوع با دقت بررسی شود».

این نخستین بار نیست که فیلم یا تصاویری از خشونت با کودکان کار، دستفروش‌ها و دیگر اقشار آسیب‌پذیر در خیابان‌های ایران منتشر می‌شود.

در خرداد ماه سال جاری مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی به خبرگزاری ایسنا گفته بود «۷۳ درصد از کودکان کار در خیابان» با خشونت‌های مختلف کلامی و فیزیکی روبه‌رو شده‌اند.