کوروش منصوری؛ ابر مرد تیونینگ جهان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ اگر بعضی اوقات گذاری به دنیای خودرو می‌زنید و اخبار آن را بررسی می‌کنید، به‌احتمال قوی نام «کمپانی تیونینگ منصوری» به گوشتان خورده است. این برند آلمانی که از همان ابتدا تمرکز خود را بر تیونینگ ظاهری و فنی خودروهای انگلیسی نهاد، توسط یک ایرانی به نام کوروش منصوری پایه‌ریزی شد.

کوروش منصوری، (زاده ۱۳۳۹ چالوس) کارآفرین بریتانیایی-ایرانی است، که در سال ۱۹۸۹ شرکت تیونینگ خودروی منصوری را تأسیس کرد. وی هم‌اکنون به‌عنوان رییس هیئت مدیره این شرکت فعالیت می‌کند.

جناب منصوری یکی از حرفه‌ای‌ترین تیونینگ کاران جهان می‌باشد، که خیلی‌ها حاضر به پرداخت هزینه‌های سنگین برای خرید خودروهای بسیار خاص او می‌شوند.

آقای منصوری بعد از تحصیلات در انگلستان، به آلمان رفت، پس از رقتن به آلمان، به گفته خودش، به خاطر علایق شخصی در سال ۱۹۸۹ کمپانی MPdesign را تأسیس کرد.

شرکتی که قطعات تیونینگ دیگر شرکت‌های معتبر را تأمین می‌کرد، ولی او به این کار بسنده نکرد و خودش شرکت تیونینگ منصوری را تأسیس کرد، این شرکت در ایالت باواریاقرار دارد.

برخلاف بسیاری از شرکت‌های تیونینگ که قطعات مورد نظرشان را از دیگر شرکت‌ها می‌خرند، منصوری قطعات مورد نیاز خودش و دیگر شرکت‌ها را خودش تولید می‌کند، البته به جز لاستیک. واحد تولید و پخت پنل های فیبرکربنی منصوری یکی از بهترین و بزرگ‌ترین اتوکلاوهای ساخت این قطعات در جهان است.

درست بعد از یک سال باز هم به سراغ آستون رفت، ولی این بار ونکوئیش S را دستخوش تغییرات قرار داد.

در سال ۲۰۰۶ نیز به سراغ دیگر هم‌وطن آستون یعنی بنتلی مدل کانتیننتال GT رفت، که منصوری در این خودرو برای نخستین بار از کیت‌های تقویت پیشرانه استفاده کرد، که حاصل کار خودرویی با ۵۶۰ اسب‌بخار قدرت شد.

در این سال یک آستون و ۲ بنتلی دیگر نیز توسط این شرکت تیون شد، تا اینکه در سال ۲۰۰۷ مدل انحصاری با نام Le Mansory ایجاد شد. او توانست مجوز نام‌گذاری این خودرو را با تلاش زیاد از آن خودش کند. این خودرو همان بنتلی کانتیننتال GT بود. سرعت نهایی این خودرو ۳۳۰ کیلومتر در ساعت ثبت شده است.

کورش منصوری ماشین‌های زیاد دیگری از برندهای مشهور، همچون فراری، لامبورگینی، رولز رویس، پورشه، رنجروور، آئودی، مرسدس و… توسط این شرکت تیونینگ شد، اما به گفته خود منصوری گران‌ترین و بهترین تیونینگ او چیزی نیست جزء بوگاتی ویرون.