«کولبر نکشید»؛ طوفان توئیتری کاربران در اعتراض به مرگ مرزنشینان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _هشتگ «#کولبر_نکشید» طی شبانه‌روز گذشته بازتاب گسترده‌ای در شبکه اجتماعی توئیتر داشت. کاربران توییتر در این مدت این هشتگ را ۱۲۷ هزار بار به اشتراک گذاشتند و به این ترتیب آن را به ترند اول در ایران تبدیل کردند.


وبسایت «سازمان حقوق بشری هه نگاو» روز یازدهم مرداد اعلام کرد که در ماه ژوئیه دست‌کم پنج کولبر با شلیک مستقیم نیروهای نظامی ایران کشته و ۱۱ نفر دیگر بر اثر شلیک مستقیم زخمی شده‌اند.


تیراندازی مستقیم توسط نیروهای نظامی و انتظامی، سقوط از کوه و سرمازدگی از جمله دلیل‌هایی بوده که برای کشته یا زخمی شدن کولبرها اعلام شده است.

کولبر (به کردی: کۆڵبەر) اصطلاحی است که توسط مردم محلی مناطق کردنشین به افرادی گفته می‌شوند که برای کسب درآمد زندگی خود به حمل اجناسی بین دو طرف خط مرزی مبادرت می‌ورزند. کولبران بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان مشغول به کار هستند. به نوشته ایسنا کولبران به خاطر بیکاری و از روی ناچاری و در قبال دستمزد ناچیز اقدام به عبور غیرقانونی از مرز و حمل و ورود کالای غیرقانونی خارجی می‌کنند. همشهری می‌نویسد کولبران به خاطر نبود کار مناسب که درآمد آن برابر کولبری باشد به این کار روی آورده‌اند. درآمد هر کولبر ماهیانه به طور متوسطی ۳ میلیون تومان گزارش شده است. درآمد مهندس برق در شروع کار ۱/۲ میلیون تومان است