کیانوش سنجری، روزنامه‌نگار: زیبا نیست بازگشت به وطن؟!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  «کیانوش سنجری»، روزنامه‌نگاری که پس از بازگشت به ایران بازداشت و به زندان محکوم شد در تاریخ ۱۲ مرداد ماه در توییتر خود نوشت امروز ۶۰ هفته شده که او خود را به دادسرای زندان اوین برای حضور و غیاب هفتگی معرفی می‌کند. 
 
به گزارش ایران وایر _کیانوش سنجری در این توییت خود با کنایه از اتفاقاتی که پس از بازگشتش به ایران افتاده، نوشت: «امروز شد ۶۰ هفته، که توی مرخصی استعلاجی ماده ۵۲۲، و لابلای بستری های اجباری در تیمارستان ها، در دادسرای زندان اوین حضور و غیاب هفتگی کردم. زیبا نیست؟ یک بازگشته به وطن»
 
این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر پیش از بازگشت به ایران در سال ۱۳۹۵ برای مدتی در شبکه تلویزیونی «صدای آمریکا» فعالیت می‌کرد. او پس از ۱۰ سال خروج از ایران برای دیدار با خانواده‌اش در سال ۱۳۹۵ به تهران بازگشت که از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد.
 
پس از چند ماه کیانوش سنجری با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی تا صدور حکم نهایی آزاد شد. او از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب با اتهامات امنیتی به ۱۱ سال حبس  و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد. از ۱۱ سال حکم زندان، پنج سال آن طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی قابل‌اجرا بود.
 
او به دلیل بیماری روحی و با تایید پزشک قانونی در خرداد ۱۳۹۸ به مرخصی درمانی آمد. اما از زمان مرخصی درمانی تاکنون مجبور است هر هفته برای اعلام حضورش در خاک ایران خود را به دادسرای زندان اوین معرفی کند. 
 
کیانوش سنجری در پست‌های در اینستاگرام خود از اجبار ماموران وزارت اطلاعات به بستری شدنش در تیمارستان امین‌آباد خبر داده بود. 
 
این روزنامه‌نگار در پست اینستاگرامی در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۸ نوشته بود: «برو دوباره بستری شو تا باورت شود که دیوانه‌ای در قفس! تا دیگر هوس عاشقی وطن به سرت نزند! امضا: سوگندخوردگان بقراط.»
 
کیانوش سنجری، روزنامه‌نگار جوانی است که به خواسته خود به ایران بازگشت، به ۵ سال زندان محکوم و به گذراندن دروه‌ای در بخش اعصاب و روان تیمارستان امین آباد مجبور شد.