کیانوش عیاری: برای سلامت و امنیت روان جامعه خانه پدری را اکران کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، کیانوش عیاری،‌ کارگردان فیلم توقیف‌شده «خانه‌ پدری»،‌ در دومین واکنش به قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله تالشی به دست پدرش، خواستار اکران فیلم خود برای «سلامت و امنیت روان جامعه» شد.

عیاری در گفت‌وگو با روزنامه شرق گفت: «من درباره داستان و مشکلات پیرامون زیاد گفته‌ام. دیگر باید چه می‌گفتم تا همگان باور کنند که داستان فیلم من مبتنی بر واقعیت است؟!»

او در ادامه درباره تأثیرات فیلم بر شکل‌دهی افکار عمومی توضیح داد: «به یاد می‌آورم روزی که فیلم «بودن یا نبودن» را می‌ساختم، پروفسور ماندگار می‌گفتند ما در نهایت خوش‌بینی برای پیداکردن  کسانی که بپذیرند قلب عزیز ازدست‌رفته‌شان را به بیمار نیازمند اهدا کنند نهایتا به زحمت به سالی سه  یا چهار نفر محدود می‌شدند، اما زمانی که فیلم «بودن یا نبودن» از تلویزیون پخش شد، آن‌قدر داوطلبان اهدای قلب زیاد شد که واقعا وقتی برای پاسخ‌گویی به همه آنها نداشتیم! حالا حکایت «خانه پدری» همین است. اگر مخالفت‌های بی‌مورد درباره این فیلم وجود نداشت و اجازه می‌دادند که فیلم به شکل وسیع اکران شود،‌ شاید پدر خانم اشرفی این فیلم را می‌دید و کمی فکر می‌کرد. همه ما باید بدانیم این مسئله بسیار مهم است و نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت».

کارگردان فیلم «کاناپه» در برابر این پیشنهاد که «اگر دوباره امکانی فراهم شود تا  فیلم «خانه پدری» اکران شود، چه واکنشی خواهد داشت»،‌ گفت: «قطعا موافق آن خواهم بود، چون مردم باید چنین فیلم‌هایی را ببینند. اصلا همین الان درخواست می‌کنم فیلم «خانه پدری» را دوباره به‌خاطر مردم و حفظ امنیت و سلامت روان جامعه اکران کنید».

او افزود: «اگر مخالفت‌های بی‌مورد درباره این فیلم وجود نداشت و اجازه می‌دادند که فیلم به شکل وسیع اکران شود،‌ شاید پدر خانم اشرفی این فیلم را می‌دید و کمی فکر می‌کرد.»

این کارگردان از موافقت خود با اکران فیلمش خبر داد و گفت:‌ «مردم باید چنین فیلم‌هایی را ببینند. اصلا همین الان درخواست می‌کنم فیلم خانه پدری را دوباره به خاطر مردم و حفظ امنیت و سلامت روان جامعه اکران کنید.»

او پیشتر نیز در واکنش به خبر قتل رومینا اشرفی به کنایه گفته بود: «این اتفاق‌ها در ایران رخ نمی‌دهد. من این شایعات را باور نمی‌کنم.» کنایه او به جملات مخالفان فیلمش بود که با این عنوان که مسائل نمایش‌ داده شده در ایران اتفاق نمی‌افتد، خواهان توقیف آن شده بودند.

«خانه پدری» در سال ۱۳۸۹ ساخته شد. به دلیل  یک صحنه قتل حدود یک دهه اکران نشد و در نهایت سال گذشته امکان اکران محدود پیدا کرد. داستان این فیلم از اواخر دوره‌ قاجار و اوایل دوره‌ پهلوی آغاز می‌شود و درباره‌ پدری است که به همراهی پسرش، دخترش را به جرم اینکه آبروی خانواده را برده است، می‌کشد و در خانه‌اش به خاک می‌سپارد.

فیلم خانه پدری داستان قتل دختری از سوی پدرش در دوران قاجار است که به دلیل نمایش دادن صحنه قتل پس از حدود یک دهه اکران نشد و سال ۱۳۹۸ تنها به صورتی محدود در شماری از سینماها به نمایش در آمد.