گاردین: زندانیان سیاسی زن در ایران با شکنجه روانی مواجه‌اند/ زنان زندانی توسط بازجوهایشان مورد تجاوز قرار گرفتند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ روزنامه گاردین به نقل از برخی کنشگران، از بدتر شدن رفتار با فعالان حقوق بشر در ایران، افزایش جابه‌جایی‌ زندانیان سیاسی و همچنین اعمال «شکنجه روانی» علیه زندانیان سیاسی زن در این کشور خبر داده است.

این روزنامه روز جمعه در گزارشی به نقل از این کنشگران نوشت فعالان حقوق بشر زن زندانی در ایران با افزایش محدودیت‌ها در زندان و همچنین انتقال به زندان‌هایی با شرایط «خطرناک و نگران‌کننده» و صدها کیلومتر دورتر از خانواده‌هایشان روبه‌رو هستند.

این گزارش می‌افزاید در شش ماه گذشته، تعداد فزاینده‌ای از زنان فعال سیاسی و حقوق بشر زندانی بدون هیچ اخطاری از زندان اوین در تهران به زندان‌هایی در خارج از پایتخت ایران منتقل شدند.

بر اساس گزارش گاردین، این زنان در همان بخش‌هایی زندانی شده‌اند که زندانیان مرتکب جرائم عادی مانند قتل در آن محبوسند که این امر نقض قوانین ایران و موازین بین‌المللی است.

همچنین این کنشگران به گاردین گفتند که برخی از این زنان زندانی توسط بازجوهایشان مورد تجاوز قرار گرفتند، از سوی دیگر زندانیان مورد حمله واقع شدند یا این که از درمان پزشکی محروم شده‌اند.

شیوا محبوبی، سخنگوی کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران در این زمینه گفت که این رفتارها «راهی برای تحمیل شکنجه روانی علیه» زندانیان سیاسی زن است.