گالری نقاشی هنرمند ایرانی در استانبول

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، علیرضا قوجاری، هنرمند و نقاش اهل شهر ارومیه ایران گالری آثار خود را که با الهام از طبیعت و موسیقی آفریده است در استانبول برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، علیرضا قوجاری، هنرمند و نقاش ایرانی اهل ارومیه آثارش را که با رنگ و بوم و الهام از طبیعت و موسیقی خلق می‌کند، در «گالری هنری آرناووت‌کؤی» استانبول در معرض نمایش عموم گذاشت.

وی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با اشاره به اینکه آثار خود را با الهام از مادر، طبیعت، موسیقی و روح آن لحظه خاص می‌آفریند، اظهار داشت:

«پنج سال آخر حیات مادرم را به دلیل بیماری کنارش بودم. بجز اوقات مراجعه به پزشک با یکدیگر در طبیعت و گندمزارهای اورمیه و سولدوز می‌گشتیم. بعد از وفات او، به مادر طبیعت سپرده شدم. شهر ما زیبا و سرسبز است و بیشتر اوقات به روستاها و گندمزارهای آن و همچنین کنار دریاچه ارومیه رفته و نقاشی می‌کردم».

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن thumbs_b2_934f08e8714e47c50f99983be4e0ba77.jpg است

قوجاری در مورد تاثیر موسیقی بر خلق آثارش نیز تصریح کرد:

«با تمرکز بر روی موسیقی خاطرات بد گذشته را از ذهنم پاک کردم. موسیقی بخش جدایی‌ناپذیر کار و اجرای من شد و نقاشی خود را همراه با ریتم انجام می‌دهم. با سفر به مناطق مختلف و استفاده از موسیقی‌های مختلف به اجرا می‌پردازم.

من لیسانس مهندسی کشاورزی و فوق لیسانس تاریخ تمدن ایران باستان دارم. به همین دلیل اساطیر باستانی و محرک‌های گیاهی نیز تاثیر زیادی بر روی من گذاشته و نقوش تکرارشونده (فراکتال) را با الهام از گیاهان خلق می کنم. 

همچنین در فرهنگ و اساطیر مختلف، گیاهان و درختان نقش مهمی داشته‌اند. درخت خواهر جسمانی طبیعت است. طبیعت را زنده می‌بینم و فکر می کنم مانند موسیقی حرکت و ریتم دارد. من به دنبال کشف و الهام پیامی از این طبیعت هستم».

این نقاش ایرانی با اشاره به اینکه هنر، ایستادن در مقابل زمان و زوال و فناست و بدون توجه به قومیت و مذهب انسان ها را به یکدیگر نزدیکتر می‌کند، گفت:

«در دوره جوانی به این اندازه کار نمی‌کردم و با گذشت زمان عطش من برای فعالیت افزایش یافت. می‌کوشم با کار و خلق آثار بیشتر آنها را ماندگار کنم. آثارم پیام‌های انسانی، فرهنگی و اجتماعی نیز دارند، چون فرایندگرا هستم. تبادل حس و عاطفه و موسیقی در این روند آغاز و با سفر و کار جمعی تبدیل به اثر می‌شود. یعنی در بطن خود انسان‌ها را به هم نزدیک می‌کند.

و از طرفی نیز چون من تُرک قره پاپاق هستم و با این فرهنگ پرورش یافته‌ام، کار هنری را با موسیقی سنتی شروع و سعی کرده‌ام به مسائلی بپردازم که به ویژه به طبیعت مرتبط است. مثلا به جنگل های قاراداغ و یا دریاچه اورمیه رفته و نقاشی کشیده‌ام.

این‌ها پیامی برای دنیا و جلب توجه آنان برای این سوختن جنگل‌های قاراداغ و همچنین خشکی دریای اورمیه بود. البته به تمام ایران سفر و از شمال تا جنوب آن را رفته و آثاری را خلق می‌کنم. هر جایی اثری را که می‌آفرینم فکر می‌کنم که در مکان متولد می‌شوم».

علیرضا قوجاری با بیان اینکه پیشتر در قونیه و ازمیر اجرا و دوبار نیز در گالری جمعی شرکت داشته است، اظهار داشت: «این اولین گالری فردی من بود. البته در آینده نیز برنامه داریم با هنرمندان ترکیه همکاری کنیم. در ماه آوریل به فستیوالی در ازمیر نیز دعوت شده‌ام».