گامی کوچک در سرزمین برادران کاسترو؛ کوبا به کسب‌وکارهای خصوصی کوچک و متوسط مجوز می‌دهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_دولت کمونیستی کوبا در پی تظاهرات انبوه ضددولتی که ماه پیش برگزار شد ایجاد کسب و کارهای خصوصی کوچک و متوسط را قانونی کرده است.

براساس مقررات تازه اجازه تشکیل شرکت هایی با حداکثر ۱۰۰ کارمند داده خواهد شد. میگل دیاز-کانل، رئیس جمهور کوبا، گفت که این کشور گام هایی استوار به سوی نوسازی مدل اقتصادی خود برمی دارد.

منتقدان می گویند که طرح های دولت به دلیل تظاهرات ماه ژوئیه شتاب گرفته، زمانی که هزاران نفر برای اعتراض به شرایط ویرانگر اقتصادی به خیابان ها آمدند.

معترضان همچنین مدیریت همه گیری کرونا را محکوم کردند و خواستار تغییرات سیاسی شدند. ده ها نفر در این اعتراضات دستگیر شدند و حداقل یک مرد در جریان آنها جان باخت.

تصمیم روز جمعه برای کوبا که شرکتهای آن کم و بیش دولتی هستند تغییر عمده ای در سیاست دولت به حساب می آید.

مقام ها در ماه ژوئیه گفتند به مسافرانی که وارد این کشور می شوند اجازه آوردن مواد غذایی، دارویی و سایر اقلام ضروری بدون پرداخت تعرفه را خواهند داد. برخی از کوبایی ها لغو تعرفه را به عنوان راهی برای مقابله با کمبود دارو و غذا عنوان می کردند.

صنعت جهانگردی که یکی از مهم ترین بخش های اقتصاد کوبا است به دلیل محدودیت های ناشی از همه گیری جهانی ویروس کرونا آسیب شدیدی دیده است. شکر، که عمدتا صادر می شود، یکی دیگر از منابع مهم درآمد برای این کشور است. اما محصول امسال خیلی کمتر از انتظار بوده است.

در نتیجه ذخایر ارز خارجی دولت ته کشیده و باعث شده نتواند برای جبران کمبودها از خارج کالا وارد کند. دولت کوبا آمریکا و تحریم های اقتصادی آن را عامل تظاهرات و مشکلات عمده اقتصادی معرفی می کند.