گام واشنگتن برای بهبود روند مذاکرات؛ گروه صنعتی «ماموت» از فهرست تحریم‌ها خارج شد/ تهران: اقدامی «گزینشی» است و در آن «حسن نیت» نیست!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزرات خزانه‌داری آمریکا (OFAC) جمعه ۸ اکتبر (۱۶مهر) «گروه صنعتی ماموت» ایران و شرکت‌های تابع آن را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد.

شرکت ماموت دیزل که زیرمجموعه مجتمع صنعتی ماموت است به عنوان نماینده انحصاری کامیون‌های اسکانیا در ایران فعالیت می‌کند. این شرکت تولیدکننده انواع موتورهای دیزل و کامیون و اتوبوس است

شرکت «ماموت دیزل»، گروه صنعتی «ماموت» و همچنین محمدرضا دزفولیان، بهزاد دانیل فردوس، مهرزاد مانوئل فردوس از مدیران و دست‌اندرکاران این دو شرکت در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بودند.

اتهام مدیران این شرکت همکاری در پروژه‌های موشکی و اتمی رژیم ایران بود و با وزارت دفاع جمهوری اسلامی، سازمان صنایع دفاع، گروه صنعتی «همت» همکاری داشتند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در توییتی به خارج شدن شرکت ماموت در ایران از فهرست تحریم‌های آمریکا واکنش نشان داد و گفت «خارج کردن گزینشی اسامی از فهرست تحریم‌شدگان، نه به گفتگوهای برجام مربوط است و نه به عنوان پیامی از حسن‌نیت دیده می‌شود؛ خصوصاً وقتی با تجدید تروریسم اقتصادی همراه است.»

او تأکید کرده بایدن باید بجای پا گذاشتن جای پای ترامپ، با رفع موثر و قابل راستی‌آزمایی تحریم‌ها، از «شکست حداکثری» او دست بکشد!

آنچه از نظر ایران «حسن نیت» محسوب می‌شود حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی آشکار اعلام کرد: ۱۰ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده به ما بدهید تا به مذاکرات اتمی برگردیم!

پس از قدرت گرفتن جو بایدن و استقرار دولت وی در ایالات متحده، وزارت خزانه‌داری آمریکا ژوئیه ۲۰۲۱ (۱۱ تیرماه) بهزاد دانیل فردوس و مهرزاد مانوئل فردوس دو شهروند ایرانی- آلمانی و محمدرضا دزفولیان را نیز از فهرست تحریم‌ها خارج کرد.

در ایران از این سه نفر به عنوان سلاطین واردات ماشین‌ها و تریلی‌های سنگین از جمله «اسکانیا» یاد می‌شود.