گذار تونس به مرحله پس از اسلام‌گراها؛ انقلاب دیگری در راه است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام پس از تعلیق یک ماهه فعالیت پارلمان، منحل کردن کابینه و برعهده گرفتن ریاست قوه مجریه توسط قیس سعید، رئیس‌جمهوری تونس، این کشور شاهد گذاری استثنایی پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ است.

اقدامات هفته گذشته قیس سعید پس از بن‌بست سیاسی در پارلمان با اکثریت اسلامگراها و اختلاف او با هشام المشیشی، نخست‌وزیر تونس انجام پذیرفت.

رئیس‌جمهوری تونس، اسلام‌گراهای حاضر در پارلمان و دولت حامی آنها را متهم کرد که با تمامیت‌خواهی خواستار بی‌اثر کردن قانون اساسی سکولار کشور هستند و هیچ تلاشی برای مبارزه با فساد و بهبود شرایط اقتصادی وخیم کشور نمی‌کنند.

سعید با لغو مصونیت نمایندگان پارلمان و کنترل مرزهای کشور برای ممانعت از خروج نمایندگان و برخی اعضای کابینه، دستور فعال کردن بسیاری از ‌پرونده‌های راکد فساد و تبانی مقامات دولتی و نمایندگان را صادر کرد.

اختلاف درونی در «النهضه»

از سویی، راشد الغنوشی، رهبر حزب اسلام‌گرای «النهضه» و رئیس پارلمان تونس با حمله به اقدامات رئیس‌جمهوری، از ارتش و نیروهای امنیتی خواست از دستورات سعید سرپیچی کنند.

خبرهایی از اختلافات درونی میان برخی نمایندگان حزب النهضه در پارلمان و دیگر اعضای غیر نماینده آن نیز منتشر شده است. برخی کادرهای النهضه رهبری و نمایندگان حزب در پارلمان را به فساد متهم کرده و آنها را عامل بدگمانی مردم نسبت به حزب دانسته‌اند.

همزمان، عبیر موسی، رهبر حزب «قانون اساسی» تونس و رئیس فراکسیون این حزب در پارلمان، خواستار گنجاندن نام حزب النهضه در لیست گروه‌های تروریستی شد.

موسی النهضه را متهم کرد که به دنبال تبدیل تونس به کشوری با قوانین مذهبی هستند و در این راستا ضمن دریافت کمک‌های مالی از خارج، به ترور مخالفان خود در کشور اقدام کرده‌اند.

بازگشت به روند دموکراسی

در همین رابطه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در تماس تلفنی با رئیس‌جمهوری تونس خواستار بازگشت هر چه سریعتر به روند دموکراسی در این کشور شد.

شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای بر ضرورت تشکیل هر چه سریعتر کابینه جدید در تونس برای حل مشکلات اقتصادی کشور و مبارزه با پیامدهای ویروس کرونا تاکید کرده و خواستار از سرگیری فعالیت پارلمان تونس در زمان مناسب شده است.