گرافیتی های اعتراضی جنجالی در تبریز: اگر تک‌تک‌مان هم بازداشت شویم- میلیون میلیون تکثیر خواهیم شد/ تصویری از «نادر صادقیان» و «محمد مردی» بر روی دیوار

پایگاه خبری / تحلیلی نگامفعالان مدنی تبریزی در اعتراض به تداوم بازداشت دستگیرشدگان تجمعات اعتراضی دوم مرداد تبریز، اقدام به کشیدن گرافیتی‌هایی بر دیوارها و معابر عمومی در سطح این شهر کرده‌اند.

بر روی این گرافیتی‌ها متنی به زبان تُرکی آذربایجانی با مضمون «اگر تک تکمان هم بازداشت شویم – میلیون میلیون تکثیر خواهیم شد»، نوشته شده است. در این گرافیتی‌ها عکس دو تن از بازداشت‌شدگان پس از اعتراضات دوم مرداد تبریز به نام‌های «نادر صادقیان» و «محمد مردی»، نقش بسته است.

«نادر صادقیان»، کنشگر مدنی ساکن تبریز عصر روز سوم مرداد ۱۴۰۰ و در پی یوروش نیروهای امنیتی به منزل شخصی خود بازداشت شد. تا لحظه انتشار این خبر از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروند تبریزی اطلاعی در دست نیست. «محمد مردی» دیگر فعال مدنی ساکن تبریز نیز بامداد چهارم تیرماه در خانه خود بازداشت شده است. مردی در روزهای گذشته طی تماس کوتاه با نزدیکان از انتقال خود به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز خبر داده است.

در پی انتشار فراخوان‌هایی از سوی فعالان مدنی و احزابِ اپوزیسیونِ آذربایجانیِ جمهوری اسلامی، روز دوم مردادماه ۱۴۰۰، شهر تبریز شاهد برگزاری اعتراضات خیابانی در حمایت از مردم خوزستان بود. در جریان برگزاری تظاهرات و روزهای پیش و پس از آن، دست‌کم ۴۱ کنشگر مدنی تُرک در شهرهای تبریز، اردبیل، ارومیه، نسیم‌شهر، بستان‌آباد و سفیدان جدید (اسپیران)، بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌ شده‌ها در روزهای اخیر آزاد شده‌اند. با این وجود، تاکنون از تعداد دقیق شهروندان بازداشت‌شده و سرنوشت برخی از آن‌ها اطلاعاتی در دست نیست.

براساس گزارش‌های رسیده به «ایران‌وایر»، در روزهای اخیر و در پی مراجعه خانواده بازداشت‌شدگان دوم مرداد تبریز به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر، مسئولین دادسرا از جمله بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب تبریز به خانوادها گفته‌اند: «شهروندان بازداشتی طی چند روز آتی در بازداشت خواهند بود و سپس قرار صادره به شما اطلاع داده می شود.»