گرامی‌مقدم: اصلاح طلبان در۱۴۰۰ حتما از کاندیدای اصلاح طلب حمایت می‌کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سخنگوی حزب اعتماد ملی گفت: حتما در انتخابات ۱۴۰۰، اصلاح‌طلبان بر روی نامزدی که اصلاح‌طلب باشد، اجماع خواهیم کرد، اگر حزب اصلاح‌طلبی از یک نامزد غیر اصلاح‌طلب حمایت کند باید مسئولیت آن را هم بپذیرد و پاسخگو باشد.

اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی در سومین نشست از سلسله جلسات انتخاباتی “جمهور” اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: به همه همفکران خودم در جبهه اصلاحات اعلام می‌کنم که ما به عنوان حزب اعتماد ملی، ضمن این‌که کاندید حزبی خواهیم داشت، مقید و متعهد به اجماع‌سازی هستیم و این خط قرمز ماست. حزب اعتماد ملی همه‌ی تلاش خود را برای معرفی نامزد خودش انجام می‌دهد و در عین حال بدنبال اجماع است.

وی در پاسخ به این سوال که گمانه‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه علی لاریجانی به عنوان نماینده حزب اصلاحات در انتخابات۱۴۰۰ معرفی شود و آیا حزب شما از ایشان حمایت کند؟ اظهار داشت: حتما در انتخابات ۱۴۰۰، اصلاح طلبان بر روی نامزدی که اصلاح طلب باشد، اجماع خواهند کرد، اگر حزب اصلاح طلبی از یک نامزد غیر اصلاح طلب حمایت کند باید مسئولیت آن هم بپذیرد و پاسخگو باشد.

گرامی مقدم گفت: اصلاح طلبان در دوره قبل مجلس بر هویت اصلاح طلبی خود پافشاری کردند و با تجربه تلخ حمایت از آقای روحانی به این نتیجه رسیده‌اند که منطقی است از کاندیدای اصلاح طلبی حمایت کنند که پاسخگوی آنان باشد. درخصوص آقای لاریجانی که شخصیتی محترم و معتدل هستند باید بگویم که ما هنوز در مرحله مقدماتی هستیم.

وی ادامه داد: دوره فشار آوردن یک جناح سیاسی یا یک شخصیت ملی بر دیگر احزاب با این هدف که نامزد اصلی کناره‌گیری کنند و از نامزد‌های دیگری که رای چندانی هم ندارند حمایت کنند گذشته است و تجربه سال۸۴ تکرار نخواهد شد و اصلاح طلبان در یک روند منطقی و مسئولیت پذیرانه بر سر یک نامزد ائتلاف خواهند کرد.

گرامی مقدم در پاسخ به این سوال که اگر نماینده حزب شما به هر دلیل توسط شورای نگهبان تایید نشود، امکان دارد که اصلاح طلبان بر سر کاندیدایی مثل آقای لاریجانی به تجیمع برسند، گفت: ما در انتخاباتی شرکت می‌کنیم که نامزد‌های ما مورد تایید شورای نگهبان قرار بگیرند و در غیر این صورت دیگر مشارکت حزبی به شمار نمی‌آید. وقتی شورای نگهبان نامزد ما را تایید کرد، آن وقت با احزاب اصلاح طلب و همفکران خود در مسیز ائتلاف همکاری خواهیم‌کرد.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که پرسید آیا احزاب اصلاح طلب حاضر هستند که بخشی از مسئولیت دولت آقای روحانی را بپذیرند؟ افزود: در شرایط فعلی نسبتی بین اصلاح طلبان و آقای روحانی وجود ندارد، چرا که تناسب این رابطه را دفتر آقای روحانی به هم ریخته است و عملا اصلاح طلبان در دولت آقای روحانی مسئولیتی ندارند.

گرامی مقدم اضافه کرد:، اما در پرونده هسته‌ای اصلاح طلبان شش دانگ حامی آقای روحانی بودند، هستند و خواهند بود. ما فقط مسئول بخشی هستیم که از آقای روحانی در آن دفاع کردیم و هیچ اصلاح طلبی نمی‌تواند از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کند. بنده به مردم گفتم که به آقای روحانی رای بدهند و مسئول رای خود هستم. من در عملکرد آقای روحانی درمورد پرونده هسته‌ای کوچک‌ترین مشکلی نمی‌بینم.

وی درباره برنامه حزب اعتماد ملی برای دولت سیزدهم افزود: برنامه ما برای دولت بعدی بر اساس تولید خواهد بود. رهبری که سال ۹۹را سال رونق تولید نامیده اند بی راه نبوده است، قطعا در کشوری مثل ایران با این جمعیت و پتانسیل هاعظیمی که وجود دارد نباید صرفا بر اساس منابع زیرزمینی برنامه ریزی کرد. نظام بانک‌داری در ایران را سم مهلکی برای اقتصاد می‌دانم، با این قوانین بانکی تولید به هیچ وجه ممکن نیست. اگر ما دولت را در اختیار بگیریم اولین اصلاحات ما در نظام بانکداری خواهد بود.